Święty Franciszek Ksawery odkrywa kolejne tajemnice

Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie przeprowadzone na elewacjach pojezuickiego kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Podczas nich dokonano kolejnych interesujących odkryć.


Tydzień temu pisaliśmy, że podczas prac remontowych ołtarza kościoła pw. Świętego Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, w zasuwie obrazu „Matka Boża Częstochowska” znaleziono obraz „Matka Boża Bolesna”. Okazuje się, że na tym nie koniec niespodzianek. Tydzień temu zakończyły się bowiem prace remontowo-konserwatorskie elewacji kościoła. – Prace zostały zrealizowane, ale w ograniczonym i zmienionym zakresie, ze względu na bezprecedensowe odkrycie, jakiego dokonano w trakcie ich prowadzenia – mówi Paweł Wira, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Chełmie.

Podczas usuwania współczesnych przecierek z historycznego tynku, natrafiono na oryginalną, XVIII-wieczną polichromię pokrywającą fasadę świątyni. – Polichromia wykonana została na wysokiej jakości tynku wapienno-piaskowym w technice fresku mokrego. Dekorację malarską stanowią, m.in. motywy roślinne w postaci akantowych poziomych fryzów ornamentalnych oraz pionowych festonów o motywach kwiatowych dzwonków zwieńczonych motywem muszli – opowiada Wira.

Tłem dla polichromii jest naturalny jasno-kremowy kolor tynku. Elementy pionowe detalu architektonicznego oraz obramowania okien są w kolorze ceglasto-bordowym z wypełnieniem zielonym, natomiast elementy poziome wydatnego detalu mają kolor żółto-ugrowym i malowane są światłocieniowo.

– Całość wystroju malarskiego nadaje fasadzie lekkości i jest spójna kompozycyjnie z dekoracją malarską wnętrza kościoła – dodaje konserwator. W przyszłym roku planowane jest przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich fasady kościoła pw. Franciszka Ksawerego. Ich zakres zależny jest od pozyskania funduszy na realizację projektu. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here