Symulator lotniczy niemal gotowy

Symulator prawie gotowy

Strefa Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku szykuje prawdziwą gratkę dla fanów awiacji. Buduje symulator lotniczy, dzięki któremu wszyscy chętni będą mogli poczuć się jak prawdziwi piloci.


– Symulator praktycznie jest na ukończeniu. Dotarły do nas już wszystkie istotne części. Czekamy jeszcze na komputer z oprogramowaniem; ten przyjedzie w przyszłym tygodniu. Po zmontowaniu całości rozpoczną się próby działania. Chcemy, by pierwszymi sprawdzającymi jakość naszego urządzenia byli zawodowi piloci. Cieszy nas, że prace nad tym urządzeniem poszły tak sprawnie. Z naszego punktu widzenia budowaliśmy prototyp, a to nigdy nie jest łatwe. Powstało urządzenie, którego nie będziemy się wstydzić i które – mamy nadzieję – długo posłuży pasjonatom latania, dostarczając podczas zasiadania za jego sterami wielu niezapomnianych wrażeń – mówią pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Symulator, który powstaje w Strefie Historii (Galeria Venus, ul. Wyszyńskiego 17) to jeden z projektów zgłoszonych do ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego, który zakłada budowę urządzenia symulującego zachowanie statku powietrznego w locie oraz innych sytuacjach lotniczych. Będzie to połączenie repliki kokpitu samolotu z zaawansowanym urządzeniem treningowym, opartym na specjalnym oprogramowaniu. Oprócz komputera złożą się na niego także fotele pilotów, przyrządy lotnicze, urządzenia sterujące oraz wyświetlacze LCD, na których będzie wyświetlana wizualizacja różnych faz lotu.

Symulator umożliwi pasjonatom lotnictwa rozwijanie zainteresowań, ale będzie też bazą do prowadzenia warsztatów lotniczych, umożliwiając wizualizację lotów szybowca, samolotu oraz śmigłowca.

Były plany, że urządzenie zostanie oddane do dyspozycji mieszkańców jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, ale pandemia je pokrzyżowała. Strefa Historii jest zamknięta i najpewniej zostanie tak do końca roku.

– Możemy obiecać, że jeśli tylko dostaniemy zgodę na przyjmowanie gości, natychmiast o tym poinformujemy – mówią pracownicy MOK-u. – Będzie to również oznaczało zaproszenie na loty w symulatorze. Co do zasad korzystania z urządzenia, są one proste. Symulator będzie dostępny dla wszystkich.

Liczymy się z dużym zainteresowaniem, więc na początku pojawi się pewnie konieczność umawiania się na wizytę. Strefa Historii zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 16, ale do 18 działa nasza modelarnia. Będzie więc można „polatać” także później. Oczywiście, korzystający z symulatora muszą zachować zasady bezpieczeństwa związane z ochroną przed Covid-19. Jesteśmy na nie przygotowani i dotrzymamy reżimu sanitarnego.

Symulator będzie kosztować ok. 54 tys. zł. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here