Szachowe mistrzostwa w Leśniowicach

W sobotę poznaliśmy mistrza gminy Leśniowice w szachach. Turniej zorganizowany przez wójta gminy Leśniowice, SP w Leśniowicach i sekcję szachową Klubu Sportowego „Astra”, wygrał Jarosław Smalej – na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w SP w Sielcu.


W rozgrywkach udział wzięli seniorzy oraz dzieci ze szkół podstawowych. Zawodnicy zagrali systemem każdy z każdym po 15 minut na zawodnika. Nad całością zmagań czuwał sędzia Edward Chowra. Po niemal 3 godzinach intensywnej gry wyłoniono 2 zwycięzców grup młodzieżowych i 1 kategorii open. W kat. do lat 14 bezkonkurencyjny okazał się Samuel Tokarczuk przed Konradem Blachą, Gabrielem Trynieckim (wszyscy SP w Leśniowicach) oraz Anią Popielnicką ze SP w Sielcu.

W kat. do lat 18 najlepsza okazała się Oliwia Prucnal, drugie miejsce zajęła Natalia Oszust. Natomiast w kategorii open, Jarosław Smalej okazał się lepszy od Karoliny Radeckiej. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe medale i dyplomy, a do zwycięzców trafiły również okazałe puchary. – Nie bez powodu szachy określane są mianem „Królewskiej gry”, gdyż rozwijają umysł, ćwiczą koncentrację, pamięć, a także umiejętności kreatywnego i logicznego myślenia jak również podejmowania trafnych decyzji.

Dyscyplina ta rozwija także takie cechy jak opanowanie, determinację, cierpliwość i wytrwałość. Uczy radzenia sobie ze stresem i działania pod presją. Mam nadzieję, że coraz więcej dzieci i rodziców będzie odkrywać zalety grania w szachy – mówi Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice.

– W tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią, praktycznie nie uczestniczyliśmy w żadnych turniejach. Tym bardziej cieszę się, że udało nam się zorganizować mistrzostwa gminy, nawet jeżeli odbyły się tylko w gronie graczy trenujących w sekcji szachowej klubu Astra – dodaje. Wszystkich chętnych do nauki gry w szachy zapraszamy na zajęcia w każdą sobotę od godz. 10.00 do SP w Leśniowicach. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here