Szczury harcują, tablice kłują w oczy

Po trawniku w centrum miasta biegają szczury – alarmuje radny, Grzegorz Doroba

– W centrum naszego miasta można zauważyć grasujące na trawnikach oraz kwietnikach stada szczurów – podnosi miejski radny Grzegorz Doroba, prosząc aby miejskie służby zajęły się tym problemem. Radny zwraca również uwagę, że miejską przestrzeń szpecą zaniedbane gabloty ogłoszeniowe.


– Zwracam się do Pana Burmistrza z prośbą o interwencję dotyczącą poprawy stanu higieniczno-epidemiologicznego – pisze w interpelacji do władz miasta świdnicki radny, Grzegorz Doroba (klub KO). – W centrum naszego miasta, na trawnikach oraz kwietnikach przy skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Wyspiańskiego zauważyć można grasujące w ciągu dnia stada szczurów.

To nie jedyna rzecz jaka kłuje w oczy radnego Dorobę w centrum miasta. W innej interpelacji zwraca on uwagę na mało estetyczne, miejskie gabloty ogłoszeniowe.

– Centrum Świdnika otrzymało nowy plac, ozdobne nasadzenia oraz różne kwietniki. Zarówno w dzień, jak i wieczorem ta część miasta prezentuje się ładnie. Znajdujące się jednak w centralnym punkcie miasta gabloty ogłoszeniowe nie pasują do nowego ładu przestrzennego i drażnią oko przechodniów – uważa radny i proponuje, aby ujednolicić ich wygląd, dzięki czemu będą wyglądać estetyczniej i najlepiej przenieść je w inne miejsce.

W odpowiedzi na pierwszą z interpelacji Ratusz poinformował, że szczurami niezwłocznie zajmą się służby porządkowe. Tak też się stało. Spółka Pegimek informowała niedawno, że do końca kwietnia zostanie przeprowadzona akcja deratyzacji studzienek i terenów komunalnych przy ul. Niepodległości 4 i 6 oraz przy skrzyżowaniu z ul. Wyspiańskiego. Zaapelowano przy tym, by zwrócić uwagę, by dzieci i zwierzęta nie dotykały stacji deratyzacyjnych z trutkami.

– Cieszę się, że to zostało załatwione tak szybko – mówi radny.

Jeśli chodzi o gabloty ogłoszeniowe miasto wyjaśnia, że dokonując wymiany bądź instalacji nowych elementów małej architektury dokłada starań, aby byłby one spójne, estetyczne i dobrze zlokalizowane. Jednak gabloty znajdujące się przykładowo przy ul. Wyszyńskiego, w sąsiedztwie placu Konstytucji 3-go maja, należą do wielu podmiotów, więc ich ujednolicenie wymaga uzgodnień i wspólnych działań podjętych przez ich właścicieli.

Miasto przypomina jednocześnie, że rozpoczęło prace zmierzające do przyjęcia uchwały krajobrazowej, która będzie zawierała wytyczne dotyczące sytuowania w przestrzeni publicznej tablic ogłoszeniowych i reklam. Po przyjęciu przedmiotowej uchwały przez radę miasta możliwe będzie podjęcie działań mających na celu zadbanie o estetykę miasta, także w odniesieniu do tablic informacyjnych. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here