Sześć wieków Wielkopola

9 czerwca w zespole parkowo-dworskim w Wielkopolu hucznie obchodzono 600-lecie narodzin wsi.

Pierwsza wzmianka o Wielkopolu pochodzi z 1419 r. Niewielka miejscowość, dziś administracyjnie w gminie Gorzków, należała m.in. do rodu Gorzkowskich, Sobieskich i Błeszyńskich. Świętowanie 600-lecia wsi rozpoczęto od mszy świętej odprawionej w intencji mieszkańców Wielkopola. W części artystycznej wystąpili: Sami Swoi z Rudnika, Gorzkowska Kapela Ludowa oraz młodzież z Centrum Społeczno-Kulturalnego w Gorzkowie.

Uczestnicy święta mogli obejrzeć wystawę rzeźb i malarstwa Doroty Kazimierczuk i Wojciecha Kowalskiego, a także pokazy broni białej i czarno-prochowej grupy rekonstrukcyjnej „Michalec 1864”. Wieczorem odbyła się zabawa plenerowa. Każdy mógł skosztować dań przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Piask Szlacheckich, Chorupnika i Bobrowego-Olesina, a także przez Zespół Kulinarny działający przy CSK w Gorzkowie.

Wystawę rękodzieła zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorzkowskiej. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: posłowie Teresa Hałas i Lucjan Cichosz, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk oraz wójt gminy Gorzków Marek Kasprzak. Na uroczystość przyjechała ponad trzydziestoosobowa grupa potomków dawnych właścicieli Wielkopola – rodu Suchodolskich z Warszawy. Wśród nich gościem szczególnym był prof. Jan Ebert, uczestnik powstania warszawskiego. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here