Szesnastka zyskuje z każdym rokiem

Dzięki środkom z budżetu obywatelskiego w SP nr 16 trwa modernizacja boiska do piłki nożnej

Dzięki inicjatywie, aktywności i mobilizacji szkolnej społeczności, na czele z radą rodziców, SP nr 16 w Lublinie realizuje kolejną inwestycję korzystając ze środków budżetu obywatelskiego.


Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina przy ul. Poturzyńskiej to jedna z najbardziej popularnych lubelskich podstawówek. W nadchodzącym roku szkolnym będzie do niej uczęszczać 1050 uczniów, w tym 125 do pięciu oddziałów klas pierwszych. Dzięki środkom finansowym wywalczonym przez rodziców w budżecie obywatelskim placówka zmienia się nie do poznania. W ubiegłym roku powstał tutaj nowoczesny plac zabaw, a w tym udało się zrealizować remont bieżni oraz rozpocząć długo odkładaną modernizację mini boiska do piłki nożnej.

W ramach robót remontowych na bieżni oczyszczono starą nawierzchnię, naprawiono pęknięcia i uszkodzenia w jej podbudowie, a następnie wykonano nową warstwę użytkową i wymalowano linie. – Wartość prac budowlanych w tym wypadku to blisko 122 tys. zł, a ich wykonawca firma Activia Longin Witkowski z Łodzi udzieliła na nie 4-letniej gwarancji – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Urzędu Miasta.

Trwają jeszcze prace przy kompleksowej przebudowie mini boiska ze sztuczną nawierzchnią do piłki nożnej, które powstało kilkanaście lat temu w miejscu tzw. małpiego gaju. Do tej pory udało się wykonać w całości roboty rozbiórkowe oraz położyć nowy drenaż wraz z podbudową pod nawierzchnię sportową. – Na ten moment zrealizowano ok. 40% robót. Do wykonania pozostają nawierzchnia boiska, ogrodzenie, oświetlenie oraz dojścia i dojazdy – informuje Justyna Góźdź. Tym projektem zajmuje się firma Safeplace z Borzechowa, a termin jego zakończenia upływa wraz z końcem października br.

– Zadania wykonywane z budżetu obywatelskiego są bardzo ważne zarówno dla społeczności szkolnej, pozwalają bowiem na realizację zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz świetlicowych na świeżym powietrzu, jak i dla mieszkańców Czechowa, którzy chętnie korzystają z naszych obiektów sportowych – mówi Ewa Barszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16.

Placówka ta już przymierza się do kolejnych inwestycji, które mogłyby zostać zrealizowane z tych funduszy. – W kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszony został projekt „Zielony prąd dla Szesnastki”. Obejmuje on wykonanie instalacji fotowoltaicznych na dachu budynku, a jego autorem jest Rada Rodziców naszej szkoły. Instalacje fotowoltaiczne to źródło energii odnawialnej, które pozwolą na ochronę środowiska naturalnego, a co za tym idzie oszczędności i obniżenia kosztów dla użytkownika oraz zwiększenia dostępności obiektów i usług świadczonych przez szkołę – zapowiada dyrektor SP nr 16. Marek Kościuk