Szkoła z sercem

– Ta szkoła to dar serca – tak za nową szkołę specjalną dziękowali uczniowie SP nr 26 im. Janusza Korczaka.


Placówka dedykowana uczniom z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, która powstała przy ul. Kurantowej, jest filią szkoły na Bronowicach. Powstała w gruntownie wyremontowanym budynku, w którym kiedyś mieścił się żłobek. Rozpoczęło w niej naukę 32 uczniów.
Jeszcze rok temu budowa szkoły borykała się z trudnościami, a jej remont z powodu nieuczciwego wykonawcy opóźnił się o rok. 4 września br. wszystko jednak było gotowe i szkoła zachwycała pięknymi pomieszczeniami i zgromadzonym sprzętem. O placówce z entuzjazmem wypowiadali się również rodzice, których dzieci są uczniami SP nr 26.
– Nowa szkoła jest super. Adrianek chodził w zeszłym roku na Bronowice, ale różnica jest kolosalna, zarówno przestrzennie jak i wizualnie. Szkoła jest odnowiona, niczego w niej nie brakuje, jest po prostu piękna. Teraz będziemy mieli do niej bliżej, bo mieszkamy na Czechowie – mówi pani Aneta Brauer, mama 9-letniego Adrianka. – Mój synek wcześniej nie chciał ani pisać, ani czytać, teraz jest o wiele lepiej. Już jak był w przedszkolu, to zdecydowaliśmy, że pójdzie właśnie do tej specjalnej szkoły – dodaje.
– Jak tylko Adrian zaczął chodzić do szkoły, gołym okiem widać było zmiany. Nasz mały ma problem ze skupieniem uwagi, a po pierwszym roku widziałem, że jak przychodził ze szkoły, to mówił „myję ręce i odrabiam lekcje”. Nawet obiadu nie chciał jeść – śmieje się pan Robert Brauer.

Tu jest super

– Podobają mi się różne zabawy, tu jest super – mówił o swojej nowej szkole lekko onieśmielony Adrianek. Teraz on i inne dzieci mają całą placówkę dla siebie. Najmłodsze dzieci zostały oddzielone od starszych roczników i przeniesione na Czechów. Do dyspozycji mają doświadczonych pedagogów i specjalistów. Uczyć się będą w niewielkich, maksymalnie czteroosobowych oddziałach. Szkoła przy Kurantowej dysponuje m.in. gabinetem lekarskim, salą do nauki garncarstwa, salą do gimnastyki, salami edukacyjnymi z multimedialnymi tablicami czy pracowniami, w których dzieci mogą odprężyć się lub poćwiczyć.
– Chciałam w imieniu wszystkich nauczycieli i rodziców zapewnić że ta szkoła będzie drugim, szczęśliwym domem dla waszych dzieci, dla was miejscem przyjaznym, dla nauczycieli – możliwością twórczej pracy z dziećmi, a dla mnie jest spełnieniem marzeń, bo szkoła jest piękna i nowoczesna – mówiła podczas inauguracji Bożenna Kowalik, dyrektor SP nr 26, od 40 lat pracująca na rzecz szkolnictwa specjalnego.
Placówka przy ul. Bronowickiej jako szkoła specjalna funkcjonuje od 1920 roku i wkrótce będzie obchodziła stulecie. Jako pierwsza w regionie (w roku 2000) podjęła działalność na rzecz dzieci i autyzmem i zespołem Aspergera. Filia tej szkoły przy ul. Kurantowej to efekt działań samorządu Lublina. Wstęgę podczas jej otwarcia przecinali wspólnie m.in.: Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin, Mariusz Banach, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania RM Lublin, Michał Krawczyk, przewodniczący Komisji Budżetowej Miasta RM Lublin, Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UM, dyrektor SP 26 Bożenna Kowalik, przewodnicząca rady rodziców Dorota Patyra i Piotr Mazurek, dyrektor Polskiej Pracowni Konserwacji Zabytków.
– Ta szkoła to nie tylko dar serca, ale i nasza powinność wobec dzieci i młodzieży. Największą satysfakcję czerpiemy z takich inwestycji – podkreślał prezydent Krzysztof Żuk. – Jesteśmy w połowie drogi, teraz zwracamy się w kierunku Bronowickiej z tymi działaniami, które mamy uzgodnione – zapowiedział prezydent Lublina.
Placówka przy ul. Bronowickiej przejdzie w najbliższym czasie m.in. remont i termoizolację. Nowa filia przy ul. Kurantowej liczy 11 oddziałów dla 32 uczniów autystycznych. – Mamy tu jeszcze osiem wolnych miejsc – mówi Bożenna Kowalik, dyrektor SP 26. W ubiegłym roku szkolnym 2016/ 2017 do szkół w Lublinie uczęszczało 1279 uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, czyli ponad 3 procent ogółu uczniów. Uczniowie z autyzmem, w tym zespołem Aspergera, to 136 osób w tym: 95 w szkołach podstawowych, 14 w gimnazjach i 27 w szkołach ponadgimnazjalnych. Do przedszkola rok temu uczęszczało 62 dzieci z autyzmem. Emilia Kalwińska

Gdzie szukać pomocy

Miasto Lublin zapewnia możliwość edukacji dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej na każdym etapie kształcenia prowadząc: 1 przedszkole specjalne, 4 specjalne ośrodki szkolno – wychowawcze oraz samodzielną Szkołę Podstawową Specjalną nr 26 posiadającą także klasy dotychczasowego Gimnazjum Specjalnego nr 20 wraz z przypisaną jej szkołą filialną dla dzieci z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, przy ul. Kurantowej 5.
Do przedszkola specjalnego oraz szkół specjalnych prowadzonych przez miasto Lublin, w nowym roku szkolnym uczęszcza łącznie 995 niepełnosprawnych uczniów.