Szkoła zasłużona dla lotnictwa

Szkołą i jej wyposażeniem władze powiatu chętnie chwalą się przed odwiedzającymi Świdnik gośćmi

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku otrzymało wyróżnienie za kształcenie na rzecz lotnictwa. Odznaczenie przyznano w Warszawie podczas uroczystości z okazji Święta Lotnictwa Polskiego.


– Mamy powody do dumy. Nasza szkoła kontynuuje tradycje lotnicze i jest jedną z największych i nowoczesnych szkół na Lubelszczyźnie. Posiadamy certyfikat uprawniający do kształcenia i egzaminowania licencjonowanego personelu obsługi technicznej statków powietrznych – mówi Anna Goral, dyrektor PCEZ w Świdniku.

Świdnickie PCEZ to jedna z dwóch szkół w kraju posiadających certyfikat PART 147. W kierunkach lotniczych (m.in. w zawodzie technik mechanik lotniczy i technik awionik) kształci nieprzerwanie od 1959 roku.

– Gratuluję i dziękuję pani dyrektor oraz nauczycielom, że przekazują silne, polskie, stuletnie już tradycje młodemu pokoleniu. Dziękuję również za zaszczepianie w młodzieży cech patrona szkoły, Zygmunta Puławskiego: odwagi, kreatywności i poszukiwania nowatorskich rozwiązań – mówi wicestarosta Waldemar Białowąs.

Szkoła może pochwalić się coraz lepszymi warunkami do nauki. Właśnie dobiega końca modernizacja warsztatów szkolnych, gdzie młodzież będzie uczuć się mechaniki lotniczej. Uczniowie mają też do dyspozycji m.in. dodatkowe dwa śmigłowce Mi-2TR i W3-TR. Wszystko to w ramach projektu, na który powiat świdnicki pozyskał prawie 3 mln zł dofinansowania. (w)