Szkolne księgowe i kadrowe przeniosą się do ratusza

Na ostatniej sesji Rady Miasta Świdnik (15 lipca), zdominowanej kwestiami kolejnego wniosku opozycji o uchylenie stanowiska „Świdnik miasto wolne od ideologii LGBT” i nieprzyznaniem Funduszy Norweskich na przygotowany przez miasto projekt, radni podjęli jeszcze kilka innych uchwał.


Najwięcej czasu poświęcono kwestiom formalnym związanym z uchwałą w sprawie trybu prac nad projektem budżetu. Ostatecznie dokument przyjęto większością głosów. Przegłosowana została również uchwała w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród ze specjalnego funduszu dla nauczycieli oraz stosowny regulamin.

W porządku obrad znalazła się również uchwała w sprawie organizacji tzw. centrum usług wspólnych dla placówek oświatowych. Jednostka ta zajmie się m.in. obsługą finansowo-księgową, płacowo-kadrową i organizacyjną miejskich szkół i przedszkoli, a swoją działalność rozpocznie z początkiem przyszłego roku.

Radny Robert Syryjczyk (klub KO) pytał czy w związku z powołaniem centrum wzrośnie zatrudnienie w urzędzie miasta.

Bożena Zapalska, naczelnik Wydziału Edukacji wyjaśniała, że wszystkie wymienione w uchwale zadania przejmie UM, a pracownicy zatrudnieni dotąd w szkołach (księgowe, kadrowe) przejdą do magistratu. W sumie będzie to 16 osób.

Wiceburmistrz Marcin Dmowski dodał, że zatrudnienie w szkołach się zmniejszy, więc globalnie dla miasta koszty nie wzrosną.

Z kolei radny Waldemar Białowąs (klub KO) chciał wiedzieć, czy całość obsady księgowej ze szkół przejdzie do urzędu.

Urzędnicy wyjaśniali, że część pracowników pozostaje w szkołach, ale sukcesywnie, wykorzystując „naturalne sytuacje” (np. prawo do emerytury), ta kadra będzie redukowana.

Radni jednogłośnie i bez dyskusji przyjęli też uchwałę w sprawie kontynuacji programu szczepień przeciw grypie dla mieszkańców powyżej 65 roku życia. Z bezpłatnych szczepień będą mogli skorzystać świdniczanie w wieku 65 lat i starsi. Realizacja programu ma przede wszystkim uodpornić mieszkańców na wirusa grypy, a ponadto popularyzować szczepienia, zachęcać do nich w kolejnych sezonach i niwelować bariery finansowe w dostępie do nich. Wartością dodaną programu będzie akacja edukacyjna, którą objęte zostaną osoby uczestniczące w szczepieniu oraz pośrednio inni mieszkańcy miasta m.in. bliscy i znajomi beneficjentów.

Program zakłada wykonanie rocznie minimum 600 szczepień. Jeśli zaś potrzeby będą większe możliwe jest udzielenie większej liczby świadczeń w kolejnych latach. Udział w programie będzie bezpłatny, dobrowolny i uwarunkowany brakiem przeciwwskazań zdrowotnych. W tym roku na szczepienia miasto wyda 30 tys. zł. Z poprzedniej edycji szczepień skorzystało prawie 1,6 tys. świdniczan. A jego realizacja kosztowała ok. 70 tys. zł. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here