Szkolni liderzy innowacji

20 kwietnia 2017 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca piątą edycję projektu certyfikacji szkół „Szkoła Innowacji” i konkursu „Lider Innowacji”.


Piąta, jubileuszowa edycja inicjatywy mającej na celu nagradzanie najlepszych szkół, bibliotek, uczniów i nauczycieli certyfikatami „Lider innowacji” była też okazją do uhonorowania dwóch szkół, które w dotychczasowych edycjach otrzymały łącznie po 5 tytułów: Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie i Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju. Certyfikat „Szkoła Innowacji” to od lat ważne poświadczenie, że dana szkoła dokłada wszelkich starań, aby kształcić na jak najwyższym poziomie. Nad przebiegiem procesu certyfikacji czuwa kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, władz samorządowych, Kuratorium Oświaty, szkół oraz mediów. – Potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, żebyśmy mogli z powodzeniem konkurować na globalnym rynku. I tu rola edukacji jest trudna do przecenienia – mówiła podczas gali Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. W tym roku najlepszą szkołą – liderem innowacji został Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie.
– Działamy aktywnie, nasi uczniowie wyjeżdżali w tym roku na mistrzostwa świata we Włoszech. Oferujemy dużo kierunków i specjalności, nasze kierunki, jak np. kryminalistyka, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Współpracujemy z komendą policji. Staramy się nadążać za potrzebami rynku i społeczeństwa, a nasi uczniowie mają pracę już po zakończeniu nauki – mówi Marek Szymański, dyrektor ZSChiPS.
Pracodawcy, również ci z Europy, starają się pozyskać uczniów „Kleeberga” jeszcze w trakcie nauki. – Dziewczyny, które zdobyły tytuł mistrzów Polski i jeździły na Puchar Świata, mają pracę zapewnioną – dodaje dyrektor. Niedawno szkoła wprowadziła też nowy kierunek zawodowy: technik optyk. – Współpracujemy z zakładami optycznymi, już wkrótce otworzymy nową szkolną pracownię optyczną. Idziemy cały czas do przodu – dodaje dyrektor Szymański. (EM.K.)

Ponadto certyfikaty przyznano:

W kategorii „Nauczyciel – Lider Innowacji” pierwsze wyróżnienie otrzymał Tomasz Machoń, mistrz „cukiernictwa z Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu” Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie. Jako „Innowacyjną Inicjatywę” oceniono „Pomóż Beacie i innym” (III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej) . W kategorii „Uczeń-Lider Innowacji” wyróżnienie otrzymała Agata Wolfram z Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie. W kategorii „Innowacyjna Biblioteka” pierwsze wyróżnienie zdobył Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie a drugie wyróżnienie: III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie. W tegorocznej edycji Certyfikat „Szkoła Innowacji 2017” wśród lubelskich szkół otrzymały: I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie, IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie, Medyczne Studium Zawodowe im. Stanisława Liebharta w Lublinie, XIV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie, XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie, Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen.  Franciszka Kleeberga w Lublinie, Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie.