Szkoły patrzą przez nowe okna

Miasto systematycznie wymienia okna w budynkach oświatowych. Przez nowe okna od kilku tygodni spoglądają uczniowie I LO i ZSGiH. Stare pozostają jeszcze tylko w trzech placówkach: SP nr 11, ZSO nr 7 i ZSO nr 8.

 

W tym roku dokończono wymianę okien w I LO oraz w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich. – W liceum przede wszystkim wstawiliśmy nowe okna w sali gimnastycznej, po której hulał wiatr, i w kilku pomieszczeniach, gdzie na wymianę zabrakło pieniędzy w poprzednim roku – mówi Stanisław Mościcki, wiceprezydent Chełma. – Szkoła z własnego budżetu na ten cel wygospodarowała 100 tys. zł, miasto z kolei dołożyło blisko 50 tys. zł. Najważniejsze, że w całym budynku są nowe okna. Myślę, że fakt ten wpłynie na obniżenie kosztów ogrzewania obiektu.
Prawie 130 tys. zł kosztowała końcowa wymiana okien w budynku Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich. – Te prace zostały już zakończone i odebrane przez nadzór budowlany – wyjaśnia S. Mościcki.
Wiceprezydent podkreśla, że przez ostatnie osiem lat, miasto wymieniło okna w zdecydowanej większości swoich placówek oświatowych. – Gdy zostałem powołany na urząd zastępcy prezydenta miasta, nowe okna były w nielicznych budynkach szkolnych – mówi. – W ciągu ośmiu lat udało się nadrobić spore zaległości. Na pierwszy rzut poszły przedszkola. Wymieniliśmy okna we wszystkich budynkach przedszkolnych. Później wzięliśmy się za szkoły.
Na nowe okna czekają jeszcze trzy placówki: SP nr 11, ZSO nr 7 i ZSO nr 8. – Tam też je wymienimy – przekonuje Mościcki. – Budynek „Jedenastki” ze wszystkich obiektów oświatowych jest najmłodszy, dlatego też zdecydowaliśmy, że zostawimy go na koniec – wyjaśnia S. Mościcki. – Z kolei w ZSO nr 7 i ZSO nr 8 wymianę okien planujemy w ramach termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Czekamy na ogłoszenie unijnego konkursu, bo bez zewnętrznych funduszy obu tych inwestycji nie zrealizujemy z własnego budżetu w dość szybkim czasie. (mas)