Szkoły zawodowe mają wzięcie

Podczas tegorocznej rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych miasto Lublin przygotowało w sumie 2112 miejsc w 66 oddziałach techników oraz 512 miejsc w 16 oddziałach zasadniczych szkół zawodowych. Szkoły zawodowe oferują kształcenie w 19 zawodach, a technika – w 34. Podstawy zawodu można też zdobyć w niektórych klasach licealnych. Szkoły kuszą swoich przyszłych uczniów nowościami i ciekawymi kierunkami.

Dobry zawód to podstawa

Kształcenie techniczne i zawodowe staje się coraz popularniejsze wśród kandydatów. Młodzi obserwują rynek pracy i wybierają kierunki, które mogą zapewnić im dobrą pracę. Podczas ubiegłorocznej rekrutacji do techników największą popularnością cieszyły się zawody: technika informatyka, technika pojazdów samochodowych, technika elektronika, technika teleinformatyka, technika ekonomisty, technika budownictwa czy technika geodety.
W tegorocznej rekrutacji na uczniów czekają nowe zawody. Mieszczący się przy Al. Racławickich Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego oferuje naukę w ramach 4-letniego Technikum Chemicznego w zawodach optyk czy technik analityk ze specjalnością analiza kryminalna i medyczna. W klasie o profilu technik optyk uczniowie nauczą się, jak dobierać, naprawiać i konserwować okulary oraz soczewki. Odbędą bezpłatne praktyki w renomowanych zakładach optycznych Lublina, a absolwenci będą mogli kontynuować naukę w Instytucie Fizyki UMSC lub wybrać pracę w dowolnym zakładzie optycznym. – Jest to nowy kierunek. Mamy z pierwszego naboru już 9 uczniów, ale cały czas czekamy na kolejnych i zapraszamy chętnych do nauki tego poszukiwanego zawodu – mówi Ryszard Krzyżowski, wicedyrektor ZSOiPS.
W Lublinie jest to jedyna szkoła ponadgimnazjalna, która oferuje naukę w tym kierunku. W ofercie Technikum Chemicznego znajduje się również bardzo popularny wśród młodzieży kierunek Technik analityk ze specjalnością analiza kryminalna i medyczna. – Nabór prowadzony jest już drugi rok, to w tym momencie nasza najpopularniejsza klasa. Na pewno powstaną dwa oddziały, być może utworzymy też dodatkową klasę, bo chętnych jest sporo – mówi wicedyrektor. W sumie w pierwszym naborze do szkoły podania złożyło prawie 160 uczniów.

Celnik i ślusarz

W nowym roku szkolnym uczniowie będą mogli zdobyć podstawy w zawodzie celnika. W XVIII LO, działającym w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ulicy Przyjaźni powstaje klasa o profilu straż graniczna i służba celna. Zajęcia poprowadzi prawdziwy specjalista, czynny pracownik służb granicznych. – Już są pierwsi kandydaci, czekamy nadal na zgłoszenia. Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszą się klasy z edukacją policyjną, a wśród kandydatów najwięcej jest dziewcząt – poinformował sekretariat szkoły. W Zespole Szkół nr 6 z ulicy Diamentowej w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 17 od nowego roku szkolnego można będzie zdobyć uprawnienia w zawodzie ślusarza. Szkoła oferuje również naukę w zawodzie ogrodnik czy mechanik pojazdów samochodowych. Zawód mechanika od lat cieszy się popularnością a uczniowie już od pierwszej klasy mają praktyki w renomowanych zakładach mechaniki samochodowej. Rok temu kandydaci do zasadniczych szkół zawodowych najchętniej wybierali zawód: mechanika pojazdów samochodowych, montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, elektryka i elektromechanika pojazdów samochodowych.
(EM.K.)