Szpetne latarnie nie do ruszenia

Mniej więcej przez tydzień na ulicy Okulickiego w Świdniku nie świeciły się latarnie. Uwagę na ten problem na ostatniej sesji zwrócił radny Mirosław Tarkowski, który pytał również o możliwość wymiany szpecących tę ulicę słupów oświetleniowych.


Na Okulickiego trwają obecnie prace związane z przebudową ulicy. W ubiegłym tygodniu wykonawca układał ostatnią warstwę asfaltu. Remont choć bardzo potrzebny i oczekiwany wiąże się z niedogodnościami dla mieszkańców okolicznych budynków.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Świdnik, rady Mirosław Tarkowski (klub radnych burmistrza Jaksona) informował, że przez około tydzień na ulicy nie działało oświetlenie.

– Interweniowałem w tej sprawie i dowiedziałem się, że mamy taką sytuację, że oświetlenie należy do zakładu energetycznego. Mijają kolejne dni i są tam naprawdę egipskie ciemności. Czy zakład dalej będzie szukał usterki, czy mamy jakieś rozwiązanie zastępcze, aby poprawić bezpieczeństwo. Choć ulica jest udostępniona, to wciąż teren budowy – mówił radny.

Przedstawiciele Ratusza wyjaśnili, że urząd również podejmował interwencję w tej sprawie i oświetlenie zostało naprawione, ale obiecano, że zostanie to jeszcze raz sprawdzone.

– Oczywiście w związku z prowadzoną inwestycją mogą być przerwy w oświetleniu. Podobne mogą występować w różnych punktach miasta, bo wymieniamy oświetlenie na ledowe w ramach unijnego programu. Przepraszamy za uciążliwości – mówił Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika.

Radny Tarkowski pytał także, czy przy okazji modernizacji ulicy Okulickiego świdniczanie mogą liczyć na wymianę starych słupów oświetleniowych. Jak zauważył, jeśli chodzi o estetykę, przypominają one poprzednią epokę.

Projekt zakładający wymianę oświetlenia zakłada również wymianę zniszczonych słupów, ale tyko tych, będących własnością miasta.

– Oświetlenie przy całej Al. Lotników, części Racławickiej, Maczka, Armii Krajowej, a także Okulickiego należy do zakładu energetycznego. Prowadziliśmy pewne rozmowy z zakładem, aby je przejąć. Dostaliśmy propozycję dzierżawy, którą uważamy za średnią. Propozycja odkupienia też nie bardzo nam pasuje. Chcielibyśmy bezpłatnie to przejąć i wymienić. Na pewno jest to temat na najbliższy czas do rozwiązania i nie odpuścimy tego, bo estetyka miasta bardzo traci – mówił M. Dmowski.

W temacie remontowanej ulicy Okulickiego interpelację do Ratusza przygotował radny Marcin Magier (również klub radnych burmistrza), który proponuje wymalowanie pasów, oddzielających miejsca postojowe na powiększonym parkingu.

– Mimo dodatkowego miejsca, kierowcy nie wykorzystują w pełni powstałej przestrzeni. W praktyce ilość pojazdów parkujących nie zwiększyła się. Wynika to z faktu, iż kierowcy parkują w różnej odległości od poprzedzającego samochodu. Chcąc wykorzystać dodatkowe miejsca parkingowe, wnioskuję o wydzielenie, poprzez wymalowanie pasów separacyjnych, miejsc postojowych na parkingu przy ul. Okulickiego. Każde dodatkowe miejsce postojowe na osiedlu jest na „wagę złota” – przekonuje radny. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here