Szpital bierze się za ortopedię

Dyrekcja chełmskiego szpitala bierze się za remont i przebudowę starego budynku, w którym ma powstać centrum ortopedii z nowoczesnymi salami operacyjnymi. O pieniądze na inwestycję stara się wspólnie z innymi marszałkowskimi szpitalami.

Szpital rozstrzyga już przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej potrzebnej do przebudowy budynku D tzw. starego szpitala. Nie tylko inwestycja zapowiada się imponująco, bo remont budynku, przygotowanie sal i jego wyposażenie pochłonie według szacunków ok. 13 mln zł. Ale sam pomysł wykorzystania starego szpitala jest wyjątkowo ciekawy.
Chełm od lat słynie z doskonałej ortopedii a sam oddział od dawna nazywany jest lokomotywą chełmskiej lecznicy, więc rozwój w tym kierunku nikogo nie dziwi. W wyremontowanym budynku, oprócz oddziału Urazowo-Ortopedycznego z Chirurgią Kręgosłupa miałby funkcjonować pełnoprofilowy, stacjonarny oddział rehabilitacji. A to pozwoli na wykonywanie w Chełmie całego procesu leczenia pacjentów z chorobami układu ruchu – od opieki ambulatoryjnej poprzez lecznictwo szpitalne na oddziale oraz rehabilitację po zabiegach. – Pacjenci unikną w ten sposób uciążliwego przenoszenia na inne oddziały po zabiegach, na miejscu otrzymają fachową pomoc z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu – mówi dyrekcja chełmskiej lecznicy.
Remont budynku, który ma się rozpocząć pod koniec tego roku potrwa dwa lata. O pieniądze na inwestycję szpital stara się wspólnie z innymi marszałkowskimi szpitalami w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. I część etapów formalnych ma już za sobą. W tej chwili trwa procedura zakwalifikowania projektu jako strategicznego w ramach RPO a to otworzy mu drogę do realizacji. (bf)