Sztuczna kość nadzieją pacjentów

Prof. dr hab. Grażyna Ginalska

Sztuczna kość, którą wynalazły prof. dr hab. Grażyna Ginalska i dr hab. Anna Belcarz z Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego, to nadzieja dla pacjentów i realna szansa na lepsze życie. Medical Inventi S.A. zajmuje się obecnie wprowadzeniem tej innowacji pod nazwą FlexiOss® na światowe rynki.


Wynalazek lubelskich uczonych jest efektem wieloletniej pracy naukowców i inżynierów z Uniwersytetu Medycznego z Lublina i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W lutym tego roku polska sztuczna kość otrzymała główną nagrodę podczas finałowej gali 21. konkursu Polski Patent Przyszłości. Wynalazek, o nazwie kompozyt kościozastępczy FlexiOss firmy Medical Inventi S.A. (której akcjonariuszem jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie), został uznany Polski Produkt Przyszłości. Unikalny za materiał FlexiOss umożliwia zastąpienie nim fragmentu uszkodzonej naturalnej kości. Dzięki swoim właściwością umożliwia uzupełnienie ubytków kostnych, doskonale łącząc się z kośćmi pacjentów.

Kompozyt został przez lubelskich naukowców eksperymentalnie wszczepiony m.in. pacjentowi, który miał poważny wypadek na motocyklu. W jego przypadku sztuczna kość zrosła się z naturalną w taki sposób, że po pół roku od operacji nie widać już różnicy między uzupełnionym ubytkiem a naturalną kością. W Lublinie eksperymentalne jak na razie prace ze sztuczną kością prowadzone są przez dr. hab. n. med. Adama Nogalskiego, kierownika Kliniki Chirurgii Urazowej i Medycyny Ratunkowej SPSK nr 1 przy ulicy Staszica.

Jak podała w ubiegłym tygodniu telewizja Polsat dzięki tej metodzie udało się z bardzo dobrymi wynikami zoperować już siedmiu pacjentów. Firma Medical Inventi S.A. zajmuje się obecnie wprowadzeniem innowacji o nazwie FlexiOss® na światowe rynki. Wynalazek sztucznej kości czeka na międzynarodowy znak jakości CE.(EM.K)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here