Szukają taniej, szukają dalej

Ulica Gospodarcza czeka na nową nawierzchnię

Urząd Miasta Świdnik unieważnił pierwszy przetarg na przebudowę ulic Fiołkowej i Gospodarczej. Wpłynęła tylko jedna oferta i to droższa niż założyli urzędnicy.


Na początku wakacji Urząd Miasta Świdnik poinformował, że jeszcze w tym roku wygospodaruje pieniądze (łącznie ponad 1 mln zł) na poprawę stanu trzech miejskich ulic: Czereśniowej, Gospodarczej i Fiołkowej. Te dwie ostatnie mają zostać przebudowane z wykorzystaniem wciąż nowatorskiej na polskim rynku metody betonu wałowanego. Technologia ta polega na użyciu mieszanki cementu z minimalną ilością wody i zagęszczeniu nawierzchni za pomocą wałów.

Jej największymi zaletami są: możliwość szybkiego oddania do użytkowania, wysoka wytrzymałość i niskie koszty eksploatacji. Jest to technologia charakteryzująca się większą wytrzymałością niż asfalt i umożliwiająca budowę w znacznie szybszym tempie. Beton wałowany RCC od wielu lat wykorzystywany jest przy budowie dróg m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jak tłumaczyli urzędnicy, nie jest to jeszcze docelowa budowa obu ulic, ale dzięki temu znacznie poprawi się komfort życia mieszkających przy nich świdniczan. Niestety, jak dotąd miastu nie udało się znaleźć wykonawcy tych prac. Na ogłoszony przetarg wpłynęła tylko jedna oferta od spółki Cemex Infrastruktura, która roboty na Gospodarczej wyceniła na 1,068 mln zł, a na Fiołkowej na 273 tys. zł.

– Przetarg został unieważniony, ponieważ cena oferty dla każdego z zadań przewyższała kwotę, jaką zamierzamy na nie przeznaczyć. Szukamy wykonawcy dalej. Ogłosiliśmy już kolejny przetarg – wyjaśnia Michał Piotrowicz, wiceburmistrz Świdnika.

Miasto na sfinansowanie pierwszego zamówienia zamierza przeznaczyć 750 tys. zł. a na drugie – 250 tys. zł. Na oferty od wykonawców czeka do 17 sierpnia. (w)