Szukając bliźniaka genetycznego

Tegoroczna akcja dedykowana jest 2,5-letniemu Tadziowi Rynkowskiemu z Miłocina

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. W tym dniu Fundacja DKMS zaplanowała w Lublinie akcję rejestracji dawców szpiku. Jest ona dedykowana 2,5-letniemu Tadziowi Rynkowskiemu z Miłocina. Chłopiec walczy z ostrą białaczką szpikową, ma wadę serca i zespół Downa.
Tadzio od urodzenia ma pod górkę, ale ani on, ani jego rodzina nie zamierzają się poddawać. Jego mama przez lata pracowała jako pielęgniarka, a tata ratuje życie innym ludziom jako ratownik medyczny w lubelskim pogotowiu i szpitalu. Jak na razie chłopczyk nie jest zakwalifikowany do przeszczepu, bo kończy chemioterapię, która przynosi pozytywne skutki, ale jego rodzice gorąco zachęcają do rejestracji, która może uratować innym chorym życie.
– W tym dniu w szczególny sposób chcemy zwrócić uwagę jak największej liczbie osób na tematy związane z nowotworami krwi oraz wyrazić swoją solidarność z chorymi. Na świecie około 840 000 osób słyszy każdego roku diagnozę – nowotwór krwi. Ta choroba, która nie zna granic, może przyjść do każdego bez względu na wiek, płeć, status społeczny. Lublin również chce postawić swój znak na mapie solidarności z chorymi – mówi Katarzyna Poniatowska z Fundacji DKMS.
Według danych fundacji co godzinę jedna z osób w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych przeszczep od dawcy niespokrewnionego jest jedynym ratunkiem. Dawcą może zostać każda osoba między 18. a 55. rokiem życia, która waży co najmniej 50 kg i jest zdrowa. Pobranie materiału do badań jest bezbolesne i polega na pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej części policzka za pomocą specjalnych pałeczek. Jeśli nasz materiał genetyczny może uratować komuś życie, otrzymamy telefon z prośbą o potwierdzenie, dlatego taka decyzja powinna być przemyślana. W 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej, a ta metoda nie wymaga hospitalizacji. Szpik pobierany jest również z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija. Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego odbędzie się 28 maja w godz. 11-18 na placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. (EM.K.)