Szwed w zarządzie

Żaden z typowanych wcześniej na marszałka województwa lubelskiego kandydatów, okazuje się, nie obejmie tej funkcji. Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję, że na czele województwa ostatecznie stanie pochodzący z Kraśnika Jarosław Stawiarski – obecny wiceminister sportu. W zarządzie będzie też chełmski radny sejmiku, Zdzisław Szwed, co zapowiadaliśmy.

Jeszcze tydzień temu marszałka województwa lubelskiego upatrywano spośród trójki kandydatów: Krzysztofa Michałkiewicza – wiceministra pracy, rodziny i polityki społecznej, Artura Sobonia – wiceministra inwestycji i rozwoju i Przemysława Czarnka – wojewody lubelskiego. Choć najwięcej szans dawano temu pierwszemu, jak ustaliliśmy, cała trójka mocno zabiegała o stanowisko.

Wszystkie plany wzięły w łeb w ubiegły czwartek, kiedy to spotkał się Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Władze partii na stanowisko marszałka województwa rekomendowały Jarosława Stawiarskiego z Kraśnika, obecnego wiceministra sportu. Co prawda jego nazwisko było brane pod uwagę przy obsadzie funkcji marszałka, ale mało kto dawał mu szansę.

Wicemarszałkami mają zostać Dariusz Stefaniuk, były prezydent Białej Podlaskiej, który nieskutecznie ubiegał się o reelekcję i Zbigniew Wojciechowski, nowo wybrany radny, należący do Porozumienia Jarosława Gowina. Tego pierwszego nikt wcześniej nie brał pod uwagę. Funkcję członka zarządu, rzekomo nieetatowego, obejmie też radny sejmiku z Chełma, Zdzisław Szwed. On sam ma dalej pełnić funkcję dyrektora Lubelskiego Zarządu Obsługi Przejść Granicznych. Zarząd województwa uzupełni Bogna Bender-Motyka, od niedawna etatowa dziennikarka TVP 3 Lublin. Kandydatem na przewodniczącego sejmiku został radny Michał Mulawa.

W sejmiku województwa lubelskiego Prawo i Sprawiedliwość posiada 18 z 33 mandatów i może samodzielnie rządzić. Po siedmiu radnych ma Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Koalicja Obywatelska. Jednego przedstawiciela w sejmiku ma natomiast SLD. Z Chełma do sejmiku dostali się: Ewa Jaszczuk (PSL), Krzysztof Grabczuk (Koalicja Obywatelska) i Zdzisław Szwed. (s)