Szybki internet dotrze „na domki”

Już wkrótce na świdnickie osiedla Adampol i Radość może dotrzeć szybki, światłowodowy Internet. Zapisy trwają. Warto skorzystać z okazji, bo podprowadzenie pod posesje przewodu nie wiążę się z żadną opłatą.


W Świdniku ruszyła akacja „Szybki net na domkach w Świdniku”. Jej inicjatorem jest Adam Sadło, mieszkaniec miasta i pracownik Starostwa Powiatowego w Świdniku.
– Mieszkańcy tych osiedli mogą czuć się cyfrowo wykluczeni. Na ten obszar miasta szybki Internet jak dotąd nie dotarł. Nie ma tu nawet świdnickiej kablówki. Nikt nigdy się tym tematem nie interesował ani władze miasta, ani radni z tego rejonu. Postanowiłem więc ten problem rozwiązać sam – mówi A. Sadło.
W większości domów na obu osiedlach dostęp do Internetu możliwy jest przez kable telefoniczne położone w latach 90. To wiąże się z dużymi ograniczeniami w transferze.
– Jest też Internet radiowy, ale jest on bardzo niestabilny i uzależniony od pogody. Testowałem też internet LTE, ale nie sprawdził się, bo teren jest pagórkowaty. Zgłosiłem się do firmy ŚwidMAN, która dysponuje odpowiednim doświadczeniem i jest mocno osadzona na lokalnym rynku. Udało mi się ich skłonić do zainwestowania na tym trudnym terenie, jakim jest zabudowa jednorodzinna. Koszt w takim przypadku jest większy niż w przypadku bloków, gdzie wystarczy jeden światłowód, aby podpiąć wszystkie gospodarstwa domowe – wyjaśnia A. Sadło.
Teraz wszystko w rękach mieszkańców. Czym więcej osób będzie zainteresowanych podłączeniem światłowodu, tym niższe będą koszty. Podciągnięcie pod dom lub działkę przewodu będzie bezpłatne. Dopiero wykonanie przyłącza do budynku będzie wiązać się z opłatą. W zależności od tego, ile osób przystąpi do projektu, będzie to prawdopodobnie kwota ok. 350-600 zł. Kwestie abonamentu każdy z podłączonych będzie ustalał już indywidualnie. Oprócz Internetu będzie mógł zamówić także pakiety telewizyjne.
– Zachęcam wszystkich do zapisów. Nawet jeśli nie korzystamy z Internetu, to warto mieć podprowadzony pod dom światłowód, tym bardziej, że jest to bezpłatne. Może to być ważny atut w przypadku np. sprzedaży nieruchomości. Powinny to rozważyć także osoby, które planują na tych osiedlach budowę domu – dodaje A. Sadło.
Szczegóły i zapisy na stronie szybki-net-domki.pl  oraz na Facebooku web.facebook.com/groups/szybki.net.domki. (w)