Szykują się na starostę

Wójtowie z G9 i nowego stowarzyszenia BAS 18 będą pod wspólnym szyldem walczyć o władzę w powiecie chełmskim. Doszli do wniosku, że tylko w ten sposób mogą rywalizować z PSL i starostą Piotrem Deniszczukiem, który będzie chciał utrzymać się w powiecie. – Widzę tam wiele ugrupowań od lewa do prawa, jeszcze papieża i biskupa im brakuje – śmieje się z konkurencji Deniszczuk i ostrzega, że wójtowie powinni się bać o własne stołki.


O tym, że G9 i BAS 18 skłaniają się do porozumienia, pisaliśmy już na naszych łamach kilkakrotnie. Liderzy wiedzą, że w pojedynkę niewiele wskórają z silnym PSL w powiecie i zamiast zagrozić pozycji starosty Piotra Deniszczuka będą tak naprawdę konkurować ze sobą.

W piątek (10 sierpnia) Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm i lider Bezpartyjnej Akcji – Samorząd 18, poinformował o podpisaniu porozumienia wyborczego z grupą G9. Na jego mocy oba ugrupowania wystawią wspólny komitet w wyborach do rady powiatu chełmskiego. BAS18 zapewni pełnomocnika wyborczego a G9 finansowego komitetu.

– Będziemy też ustalać wspólne listy wyborcze, które w większości okręgów są już tak naprawdę dograne – mówi W. Kociuba.

Kociuba przyznaje, że połączenie sił wójtów i burmistrzów chełmskich gmin zmierzać ma do zdobycia większego wpływu na kierowanie powiatem.

– Każdy, kto startuje, robi to w określonym celu i z określonym zamierzeniem, nie żeby przegrać, ale żeby wygrać – mówi. – Zależy nam na tym, żeby powiat się rozwijał i żeby wpływ na kierunek tego rozwoju mieli mieszkańcy wszystkich gmin a nie tylko jedna osoba, jak jest do tej pory.

Z konkurencji śmieje się Deniszczuk. – Widzę tam wiele ugrupowań od lewa do prawa – SLD, PO, G9, BAS i zapewne ludzi związanych z senatorem Zającem, który ma dobre relacje z gminą Chełm. Brakuje im jeszcze papieża i biskupa, co może zwiększyłoby ich szanse, ale i tak nie dałoby gwarancji wygranej – kpi starosta. – Ale nie sądzę, że ludzie dadzą się na to nabrać.

Starosta mówi, że wójtowie przegrają podwójnie. – Proponowałem im kiedyś wspólne listy, ale nie chcieli – mówi. – Teraz będą mieli kontrkandydatów także w swoich gminach. I kilku z nich naprawdę powinno się już bać.

W skład BAS18 wchodzą wójtowie gmin Chełm i Kamień, byli wójtowie Dubienki i Sawina oraz radni powiatowi Paweł Ciechan i Andrzej Derlak. Grupę G9 tworzą burmistrzowie Siedliszcza, Rejowca i Rejowca Fabrycznego oraz wójtowie Dorohuska, Żmudzi, Wojsławic i Wierzbicy wspólnie z radnymi Radosławem Rakowieckim, Tomaszem Szczepaniakiem, Agatą Radzięciak i Stanisławem Wierciochem. (bf)