Tak obniżyli, że podnieśli…

Rolnicy z gminy Gorzków w przyszłym roku zapłacą wyższy podatek rolny, choć wójt Marek Kasprzak przekonywał, że tak naprawdę to gmina… obniża stawkę, bo używana do obliczeń podatku państwowa cena kwintala żyta to 61,48 zł, a w Gorzkowie będzie 45 zł. W porównaniu do bieżącego roku stawka wzrośnie o 5 zł. Za hektar przeliczeniowy gmina naliczy więc opłatę w wysokości 112 zł, czyli o 12 zł więcej, niż obecnie.

Bożena Sik, skarbnik gminy Gorzków, na wtorkowej sesji, 9 listopada, dokładnie objaśniła sposób obliczania podatku rolnego. – Pod uwagę bierze się średnią cenę żyta za okres ostatnich 11 kwartałów. Na 2022 rok stawka państwowa to 61,48 zł. My proponujemy obniżenie ceny do 45 zł za kwintal. W bieżącym roku w naszej gminie mamy stawkę 40 zł – tłumaczyła skarbnik.

Z tej obniżki wyszła zatem podwyżka, bo w bieżącym roku rolnicy płacą po 100 zł za hektar przeliczeniowy, a w przyszłym zapłacą po 112 zł. Wójt Marek Kasprzak przekonywał, że stawka podatku rolnego w Gorzkowie i tak będzie jedną z najniższych w powiecie krasnostawskim. Wiceprzewodniczący rady Radosław Parka stwierdził z kolei, że uzyskane z tego tytułu pieniądze gmina przeznaczy na realne inwestycje. Przyznał też, że stawka nie jest za wysoka, bo – jak powiedział – w Kraśniczynie obowiązuje cena 51 zł i rada ma procedować nad podwyżką w 2022 roku.

Wójt Kasprzak zaznaczył, że gmina pieniądze inwestuje, a nie przejada.

Radni zajmowali się też innymi opłatami lokalnymi. Na dotychczasowym poziomie pozostawili stawki podatków od nieruchomości oraz środków transportowych. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here