Tak poprawiali, że skasowali

O to, czy nadal istnieje i działa Świdnicka Rada Przedsiębiorców pytał na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta Świdnik, radny Waldemar Białowąs. Władze miasta wyjaśniały, że taki organ w zasadzie już nie istnieje, bo wyczerpała się jego dotychczasowa formuła. Nie oznacza to jednak, że ratusz zaniecha konsultacji z przedsiębiorcami.

Kilka lat temu w Świdniku powołano Radę Przedsiębiorców – organ który miał doradzać burmistrzowi przy podejmowaniu ważnych z punktu widzenia lokalnego biznesu decyzji. Z założenia była to grupa działająca społecznie, która sama wybierała swoje władze, ale w ubiegłym roku podjęto działania mające na celu zmianę jej regulaminu. W myśl nowych zapisów rada miała składać się z 15 osób, które będą spotykać się raz na trzy miesiące i będą zapraszane przez burmistrza do konsultacji przedstawionych tematów.

Tłumaczono, że zmiany są potrzebne, by nieco „ożywić” radę, bo wcześniejsza formuła spotkań wypaliła się, a frekwencja na nich była niska. Nie wszystkim podobały się takie zmiany. Zarzucano władzom miasta, że nowy regulamin uniemożliwia demokratyczne i niezależne funkcjonowanie rady, a burmistrz nie chce w niej przedsiębiorców, którzy mają odmienne poglądy i mogliby krytykować działania jego i urzędu.

Temat Rady Przedsiębiorców powrócił na ostatniej sesji. Wywołał go radny Waldemar Białowąs (KO), który pytał, czy rada nadal istnieje i funkcjonuje.

Wiceburmistrz Marcin Dmowski wyjaśnił, że rada w takiej formie jak wcześniej nie działa, ale nie oznacza to, że miasto zrezygnuje z zasięgania opinii przedsiębiorców.

– W naszej opinii ta formuła, w jakiej działała rada nie do końca się sprawdzała – tłumaczył wiceburmistrz. – Było to często forum dyskusyjne o wszystkim i o niczym. Rada zbierała się rzadko, a zaangażowanie uczestników też było małe. Oczywiście nie rezygnujemy z konsultacji z przedsiębiorcami. Są przewidywane w innej, szerszej formule. Teraz np. szykujemy uchwałę krajobrazową. Mamy już wyniki geoankiety, poinformujemy o tym wszystkich zarejestrowanych przedsiębiorców w Świdniku i przeprowadzimy konsultacje w formie online. Kiedy będą pojawiać się tematy dotyczące przedsiębiorców, będą konsultowane ze wszystkimi, którzy tego chcą, nie tylko z osobami wybranymi do rady.

Głos w tym temacie zabrał również inny radny KO, Robert Syryjczyk, który stwierdził, że najwyraźniej Rada Przedsiębiorców, podobnie jak Młodzieżowa Rada Miasta, „nie ma poważania” u burmistrza.

– Młodzież nie kontaktuje się, przedsiębiorcy też nie chcą współpracować. Coś jest nie tak. Czy nie wynika z tego, że państwo może nie słuchacie tych ludzi, dlatego nie chcą do was zwracać się z prośbami i z wami rozmawiać? Jeśli powstała taka rada, to myślę, że ci przedsiębiorcy mają coś do powiedzenia i należy ich słuchać, tak samo młodzieży – stwierdził radny. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here