Tak Ruch Izbica świętował 95. urodziny!

W ubiegłą sobotę cała Izbica świętowała 95-lecie powstania Gminnego Klubu Sportowego Ruch Izbica. Na gminnym stadionie odbyła się jubileuszowa uroczystość, która na długo zapisze się w pamięci działaczy, zawodników, ale także sympatyków klubu z Izbicy. W jej trakcie zmodernizowanemu stadionowi nadano imię Adama Suszka. Sobotnie święto zakończył XVI turnieju o Puchar Prezesa Ruchu.


Ruch Izbica bez wątpienia to jeden z najlepiej poukładanych pod względem organizacyjnym, ale też sportowym klub w okręgu chełmskim. Od lat działacze stawiają przede wszystkim na pracę z dziećmi i młodzieżą, co przynosi stałe efekty. Grający w lidze okręgowej zespół seniorów w dużej mierze składa się z wychowanków. Klub odgrywa istotną rolę w lokalnej społeczności.

Jubileusz 95-lecia powstania GKS Ruch Izbica był doskonałą okazją do spotkania po latach wielu były zawodników, trenerów i działaczy. Uroczystość rozpoczęła się o 10.00. Na stadionie w Izbicy pojawiło się wielu znamienitych gości na czele z: podsekretarzem stanu w ministerstwie sprawiedliwości Marcinem Romanowskim, poseł Teresą Hałas, posłem Sławomirem Zawiślakiem, wiceprezesem Lubelskiego Związku Piłki Nożnej Anatolem Obuchem, sekretarzem LZPN Ryszardem Nilipiukiem, prezesem Banku Spółdzielczego w Izbicy Marcinem Wojewodą, a także rodziną Adama Suszka, wójtem gmina Izbica Jerzym Lewczukiem. Była też Orkiestra Straży Pożarnej, nie zabrakło również byłych i obecnych zawodników Ruchu Izbica. To niezwykle ważne dla miejscowej społeczności wydarzenie sprawnie poprowadzili Agnieszka Kliszcz i Paweł Zieliński

Na początku uroczystości głos zabrał prezes klubu Konrad Bojarski, który przedstawił obecną sytuację Ruchu. W klubie trenuje już blisko 150 zawodników. Sternik klubu z Izbicy, opowiedział zebranym o funkcjonującej w ramach struktur klubowych sekcji biegowej oraz działającej od 1 lipca br. Akademii Piłkarskiej Ruchu Izbica, w której trenują już 5-letnie dzieci.

Wójt gminy Izbica, Jerzy Lewczuk, który od początku sprawowania władzy wspiera klub, podkreślił jak ważną rolę w gminie odgrywa Ruch Izbica i zgromadzona wokół niego społeczność. Jednym z najważniejszych punktów programu, było uroczyste oddanie boiska po pracach modernizacyjnych. Symboliczną wstęgę przecięli zaproszeni goście.

Jubileuszowa uroczystość była również świetną okazją do nadania stadionowi gminnemu w Izbicy imienia Adama Suszka (zm. 1984 r.). Odsłonięcia pamiątkowej tablicy z wizerunkiem zasłużonego piłkarza Ruchu dokonali wójt Lewczuk i rodzina Adama Suszka. Nowy patron stadionu został wybrany przez kibiców w głosowaniu. Odbyło się ono w tym roku wśród mieszkańców gminy.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie przez wójta tytułów „Zasłużony dla Gminy Izbica”, które otrzymali: Adam Suszek (pośmiertnie), Tadeusz Rysak i Mariusz Grzegorz Olech. Następnie po raz pierwszy wręczono Honorowe Odznaki Ruchu Izbica: brązowe, srebrne i złote dla najbardziej zasłużonych działaczy, sponsorów i trenerów. Zarząd przyznał aż 61 odznaczeń. Wiceprezes LZPN Anatol Obuch wręczył także odznaki PZPN i Lubelskiego ZPN. Brązową Honorową Odznakę PZPN otrzymali: Ryszard Horecki, Mariusz Olech, Paweł Zieliński. Złotą Honorową Odznakę LZPN dostał Paweł Zieliński. Srebrne Odznaki Honorowe LZPN otrzymali: Konrad Bojarski, Wojciech Dołhan, Michał Gałka, Piotr Malczewski, Krzysztof Mrozek, Arkadiusz Orkiszewski, Sławomir Kosior, Henryk Stećko.

Klub otrzymał liczne urodzinowe prezenty m.in. od parlamentarzystów, Teresy Hałas i Sławomira Zawiślaka, czy drużyny BLKS „Granit” Bychawa. Ruch Izbica nagrodzono także pucharem 95-lecia od LZPN i drużyny Stal Poniatowa.

Po części oficjalnej rozpoczęło się piłkarskie święto – szesnasty turniej o puchar prezesa Ruchu Izbica. Do rywalizacji, oprócz gospodarzy, przystąpiły zespoły: Granitu Bychawa, Powiślaka Końskowola i Stali Poniatowa. Wszystkim drużynom należą się słowa uznania, że rozegrały swoje mecze, gdy żar lał się z nieba. W finale zmierzyły się Granit i Stal. Mecz był bardzo wyrównany i o zwycięstwie przesądziła seria rzutów karnych, w której lepsza okazała się drużyna z Bychawy, wygrywając 6:5. Przed finałem rozegrano także mecz Oldboy Ruch Izbica przeciwko KS Lublin zakończony zwycięstwem gości 5:2.

W związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem planowany jest również Bal Charytatywny, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych przez zarząd klubu z Izbicy. A już za pięć lat Ruch będzie świętował setne urodziny… (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here