Taka impreza raz na tysiąc lat…

Urzędnicy z gminy Ruda-Huta i Hrubieszowa na wspólnej sesji rad gmin podpisali porozumienie. Chodzi o obchody jubileuszu 1000-lecia pobytu Bolesława Chrobrego w gminie Ruda-Huta oraz bitwy pod Gródkiem nad Bugiem.

Program imprez i wydarzeń kulturalnych związanych z przypadającą w tym roku 1000. rocznicą pobytu Bolesława Chrobrego na terenie gminy Ruda-Huta, a także bitwy pod Gródkiem nad Bugiem jest już gotowy. Szczegóły ustalano na wspólnej sesji rad gmin Ruda-Huta i Hrubieszów. Radni podjęli uchwały w sprawie współdziałania obu gmin w dziedzinie kultury, oświaty, sportu i turystyki, a także historii i tradycji społeczności lokalnych. Realizując podjęte uchwały Kazimierz Smal, wójt gminy Ruda-Huta i Jan Mołodecki, wójt gminy Hrubieszów, podpisali porozumienie o współpracy w zakresie wspólnych obchodów jubileuszowych. Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum w Hrubieszowie, przedstawił zarys historii bitwy nad Bugiem, której rekonstrukcja planowana jest w lipcu br.
W dniu spotkania samorządowców z obu gmin w Rudzie-Hucie odbyło się też pierwsze wydarzenie związane z obchodami 1000-lecia pobytu Bolesława Chrobrego, czyli finał konkursu wiedzy „Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski”. Dziewięciu wyłonionych w eliminacjach uczestników odpowiadało na cztery pytania dotyczące epoki pierwszych Piastów. Sześciu najlepszych zawodników utworzyło dwie drużyny, które rywalizowały w dalszej części konkursu. Oprócz pytań dotyczących wyprawy Chrobrego na Kijów w 1018 roku, ułożenia autorskiej rymowanki ze słowami: Bolko, Chrobry i legenda, były też kalambury oraz zadania zręcznościowe – układanie na czas puzzli, przedstawiających Chrobrego i jego wjazd do Kijowa. Konkurs zakończyła gra „czółko”, w której do odgadnięcia w krótkim czasie były takie postaci jak: św. Wojciech, Chrobry, Mieszko I, Dobrawa. Wygrała drużyna, w składzie: Magdalena Sawicz, Andrzej Niemiec i Mateusz Szwalikowski. Nagrodzono też Artura Pytla, autora hasła „Dąb Bolko – odpocznij w cieniu legendy” promującego obchody 1000-lecia pobytu Bolesława Chrobrego w Hniszowie.
Organizacją konkursu zajęła się Grupa Aktywnych Patriotów działająca przy Szkole Podstawowej w Rudzie-Hucie. Kolejnym wydarzeniem roku Chrobrego będzie konkurs literacki zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Ruda-Huta pod hasłem „Dąb Bolko – odpocznij w cieniu legendy”. Kalendarz imprez na 2018 rok związanych z jubileuszem 1000-lecia pobytu Bolesława Chrobrego na terenie gminy Ruda-Huta oraz bitwy pod Gródkiem nad Bugiem dostępny jest na stronie: www.chrobry.ruda-huta.pl. (opr. mo)