Taka ściana przynosi wstyd

Tak uważa radny Grzegorz Doroba, wskazując na zachodnią elewację wieżowca przy ulicy Jarzębinowej 1, na której widać pozostałości po wymalowanej przed laty reklamie jednej z firm. Radny proponuje, by zastąpić ją muralem, ale to nie jest takie proste…

Miejski radny Grzegorz Doroba tropi ścienne bazgroły, które szpecą budynki w ścisłym centrum Świdnika. W ubiegłym roku zwrócił uwagę, że kiepską wizytówką miasta są bohomazy na pawilonie na skrzyżowaniu ulic Racławickiej i Kalinowej oraz budynku przychodni zdrowia przy ulicy Jarzębinowej 4, wnioskując, by miasto podjęło działania, by w ich miejscu powstały kolejne murale, nawiązujące do historii miasta. Choć ze względów własnościowych i finansowych jego postulaty pozostały niespełnione, radny tematu poprawy estetyki w Świdnicku nie zamierza odpuścić. Kilkanaście dni temu złożył w tej sprawie kolejną interpelację.

– Chodzi o ścianę wieżowca przy ul. Jarzębinowej 1. Znajduje się na niej duży, wyblakły i pozdzierany napis, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia – wskazuje Grzegorz Doroba (KO), proponując, by miasto podjęło działania, by w tym miejscu powstał profesjonalny mural o tematyce związanej ze Świdnikiem np. motocykl WSK, śmigłowiec albo logo „Świdnik wysokich lotów”. – Takie grafiki powinny pojawiać się na kolejnych, dziś zaniedbanych i oszpeconych, ścianach tworzące niepowtarzalne obrazy kojarzące się z naszym miastem – uważa.

O ile nikt w ratuszu nie kwestionuje, że postulat jest słuszny, to jednak włodarze wskazują, że nie jest on tak prosty w realizacji i to z kilku powodów.

– Koszt wykonania muralu na takiej powierzchni jak ściana budynku przy Jarzębinowej 1, to 80-100 tys. zł, a w budżecie nie przewidziano takiego wydatku. Ponadto budynek jest własnością spółdzielni mieszkaniowej i musiałaby ona najpierw wyrazić zgodę na współpracę w tym zakresie.

Dopiero wtedy możemy myśleć o znalezieniu w przyszłorocznym budżecie środków na ten cel – wyjaśnia burmistrz Waldemar Jakson, jednocześnie zapewniając radnego, że pomysł tworzenia murali związanych z historią miasta jest mu bliski i od kilku lat samorząd współpracuje i zleca wykonywanie takich malowideł artystom w ramach m.in. projektu „Kadry Świdnika” (głównym autorem murali jest świdnicki grafik Paweł Kasperek – przyp. red.). JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here