Taki patron zobowiązuje

25 listopada br., w amfiteatrze kościoła pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie Roku Henryka Sienkiewicza. Ustanowił go sejm w 170. rocznicę urodzin i 100. rocznica śmierci wielkiego pisarza.
Przez wiele miesięcy w lubelskich szkołach odbywały się liczne konkursy, spektakle, wystawy i specjalne lekcje poświęcone twórczości Sienkiewicza. W piątkowej uroczystości, zorganizowanej przez kuratora oświaty Teresę Misiuk i wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie i Szkoły Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie, uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze wszystkich 34 szkół województwa lubelskiego noszących imię Henryka Sienkiewicza.

– Gratuluję państwu tego, że przypominacie twórczość Sienkiewicza, przez to przyczyniacie się do budowania dobra wspólnego i przyszłości naszej ojczyzny – powiedział podczas uroczystości wojewoda Czarnek, nagradzając dyrektorów „sienkiewiczowskich” szkół pamiątkowymi dyplomami. Na zakończenie uroczystego podsumowania uczniowie, rodzice i nauczyciele SP nr 38 i SP nr 6 wystawili przygotowany przez siebie spektakl na motywach noweli Sienkiewicza pt. „Janko Muzykant”. Tego dnia odbyła się również zbiórka w ramach akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” – zbierano rękawiczki dla dzieci z najuboższych rodzin. Henryk Sienkiewicz jest mocno związany z lubelską ziemią. Urodził się 5 maja 1846 r w Woli Okrzejskiej koło Łukowa. W jego rodzinnym domu działa obecnie muzeum. (EM.K.)