Talent nie jest wymagany

Agata Jakuszko-Sobocka pracami uczestników prowadzonych przez siebie lekcji dzieli się na swoim profilu na Facebooku

W czasie wolnym od zajęć szkolnych spowodowanym zagrożeniem koronawirusem dzieci się nudzą – można by sparafrazować dobrze wszystkim znaną piosenkę Kabaretu Starszych Panów. Nie wszystkie! Na pewno nie te, które postanowiły skorzystać z internetowych lekcji udzielanych przez Agatę Jakuszko-Sobocką, lubelską psycholog, eksperta od myślenia wizualnego i… rysowniczkę.


Agata Jakuszko-Sobocka, absolwentka Uniwersytetu Lubelskiego na Wydziale Nauk Społecznych (psychologia kliniczna oraz organizacja pracy i zarządzania) oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze od lat pracuje jako trener umiejętności sprawnego myślenia. Jest pionierką rysowania na konferencjach biznesowych notatek. Prowadzi Akademię Sketchnotingu o rysowaniu w biznesie. Specjalizuje się w Graphic Recordingu – rysowaniu słyszanych prezentacji na dużym formacie na żywo (w trakcie słuchania). Na specjalne zlecenia tworzy filmy rysunkowe dla firm, ilustracje do książek. Teraz, gdy w związku z epidemią koronawirusa zamknięte zostały przedszkola i szkoły, postanowiła w Internecie, na swoich kanałach na Youtube i Facebooku, zorganizować dla dzieciaków i ich rodziców bezpłatne lekcje: „Rysujemy nie panikujemy!”.

Agata Jakuszko-Sobocka, lubelska psycholog, na co dzień prowadzi szkolenia, spotkania i… rysuje wydarzenia, specjalizuje się w Graphic Recordingu – rysowaniu słyszanych prezentacji na dużym formacie na żywo (w trakcie słuchania)

– Sama mam dwójkę maluchów i to one zainspirowały mnie do tej akcji. Pomysł zrodził się w… aptece, gdy rozmawiałam z innymi rodzicami, którzy musieli zostać z dziećmi w domu – mówi „Nowemu Tygodniowi” Agata Jakuszko-Sobocka.

Na pierwszą lekcję „Rysujemy z Agatą” lublinianka zaprosiła dzieci i ich rodziców przed tygodniem, w poniedziałek. Już na samym początku, witając się, zaznaczyła, że talent nie jest wymagany. Zresztą to jedno z haseł, które towarzyszą jej akcji.

10-letniej Julce i jej młodszej siostrze Karolinie lekcje „Rysujemy z Agatą” bardzo się spodobały

– Nigdy nie uczyłam się rysować. To wszystko, co robię, podpatrzyłam na zagranicznych szkoleniach – wyznaje Agata Jakuszko-Sobocka. Ci, którym brakuje pomysłów i malowanek, z lekcji rysowania będą bardzo zadowoleni. W poniedziałek, w pierwszym odcinku, lublinianka pokazała, jak narysować zwierzęta z… liter alfabetu. – Najbardziej podobał mi się jednorożec, do namalowania którego wykorzystane zostały literki W i U, a także kotek z litery O. Nie sądziłam, że to takie fajne i proste – wyznaje 10-letnia Julka, która po poniedziałkowej lekcji nie mogła doczekać się kolejnych, by zasiąść z młodszą siostrą przed telewizorem i malować razem z panią Agatą.

W kolejnych dniach dzieciaki i ich rodzice mogli nauczyć się, jak w bardzo prosty sposób namalować ludzi, twarze, emocje i proste ikonki, które można wykorzystać w notatkach.

Dzięki programowi na żywo pani Agata może bezpośrednio kontaktować się z “uczniami” i pokazywać to, co chcieliby narysować. Kto nie zdążył w całości obejrzeć programu, z różnych przyczyn nie mógł rano zasiąść przed komputerem czy też telewizorem (w ubiegłym tygodniu program zaczynał się o godzinie 9, w tym będzie dwie godziny później, o 11), w każdej chwili może na jej kanale na Youtube obejrzeć lekcję, a te, cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

– Liczyłam, że będzie 20-30 osób, a tu liczby idą już w tysiące – mówi Agata Jakuszko-Sobocka. Pierwszy, poniedziałkowy odcinek w piątek miał już ponad 10 tysięcy wyświetleń. Co ciekawe, z lublinianką rysują już całe rodziny!

Kolejne lekcje w ramach akcji „Rysujemy z Agatą” już dzisiaj (poniedziałek) o godz. 11. KB