Tańczą już od 30 lat

(22 kwietnia) W sobotni wieczór sala widowiskowa ChDK zapełniła się po brzegi. Chełmianie tłumnie przyszli obejrzeć koncert z okazji jubileuszu 30-lecia Estrady Dziecięcej.

„Księżniczka na ziarnku grochu” to pierwsze widowisko, jakie „Estradowicze” zaprezentowali na deskach ChDK. Tym razem jednak nieco uwspółcześnioną wersję spektaklu teatralno-tanecznego, w reżyserii Renaty Jakimiuk, tancerze wszystkich z grup Estrady zaprezentowali widzom podczas jubileuszowego koncertu. W role królowej i króla wcielili się rodzice młodych tancerzy, Katarzyna Kowalska i Ireneusz Wojtaszek, a najzabawniejszej postaci w całym show – nadwornego błazna, nauczyciel estradowy Sebastian Jakimiuk.
Drugą część występu (4 choreografie) przygotowały absolwentki Estrady Dziecięcej. Aby wziąć udział w próbach i jubileuszowym koncercie, niektóre z nich zjechały z różnych miast Polski, a nawet ze Szwecji i Teneryfy.
W uroczystych obchodach 30-lecia grupy wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta, Stanisław Mościcki i Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk, urzędów wojewódzkiego i marszałkowskiego, Krzysztof Grabczuk i Marek Sikora, a także prezesi poprzednich kadencji Stowarzyszenia Estrady Dziecięcej oraz obecni, Grażyna Woźniak i Adam Kot. Jubileusz poprowadziła absolwentka Estrady, Dorota Koszelna.
Zespół Estrada Dziecięca powstał w 1987 roku. Założyli go Jan Pawlak i Ewa Słotwińska, a 3 lata później (z inicjatywy sympatyków zespołu i rodziców tancerzy) powstała „Estrada Dziecięca Stowarzyszenie Przyjaciół Tańca w Chełmie”, które do dziś patronuje zespołowi. Od 23 lat artystyczny wizerunek zespołu kreują Renata i Sebastian Jakimiuk.
– Podstawą dla choreografów pracujących w Estradzie Dziecięcej jest balet klasyczny, ale repertuar zespołu jest bardzo różnorodny. Tancerze poruszają się z godną podziwu doskonałością we wszystkich technikach tanecznych, od tanga argentyńskiego po polskie tańce narodowe – mówi R. Jakimiuk, choreograf Estrady Dziecięcej.
Zespół nie tylko reprezentuje miasto i woj. lubelskie podczas konkursów i spotkań tanecznych w całym kraju, ale też na stałe współpracuje z Konserwatorium Tańca w Peronne we Francji (młodzi tancerze sukcesywnie uczestniczą w międzynarodowych festiwalach tańca). Od 1998 r. Stowarzyszenie Estrady organizuje też Ogólnopolskie Spotkania z Tańcem Współczesnym, na które przyjeżdżają zawodowi tancerze. (opr. pc, fot. Maciej Kołodziej)