Te firmy rozwijają potencjał gospodarczy miasta

W Gali Przedsiębiorczości 2019 uczestniczyło wielu znamienitych gości. Przy prezydenckim stoliku usiadł m.in. europoseł Janusz Lewandowski, urodzony w Lublinie, były minister i komisarz Komisji Europejskiej

Znamy laureatów tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Gospodarczą Miasta Lublin. Do elitarnego grona wyróżnionych przez prezydenta, dr. Krzysztofa Żuka, podczas uroczystej Gali Przedsiębiorczości 2019, która odbyła się w piątkowy wieczór w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, dołączyło 12 firm.

– Wspólnym mianownikiem, który łączy przedsiębiorstwa corocznie nagradzane

w konkursie o Nagrodę Gospodarczą, jest przyczynianie się ich działalności do rozwoju potencjału gospodarczego Lublina. Atrakcyjność biznesowa naszego miasta stale przyciąga nowych inwestorów z kraju i z zagranicy. Budujemy silny Lublin, który wspiera przedsiębiorców i jest przyjazny mieszkańcom. Raz jeszcze gratuluje laureatom, życzę dalszych sukcesów, a także zachęcam do zgłoszeń w kolejnych latach – mówi dr Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Rozwój gospodarczy miasta to nie tylko obecność dużych inwestorów, ale również drobnych przedsiębiorstw. To na ich rzecz miasto podejmuje wiele działań wspierających mały lokalny biznes, aby mogły rozwijać się tzw. przemysły kreatywne, a także lokalne rzemiosło. W tym roku, by docenić małych przedsiębiorców, kapituła konkursowa zdecydowała się o przyznaniu wyróżnień w nowej kategorii – „Przemysły Kreatywne”.

Gości piątkowej Gali Przedsiębiorczości 2019 przywitał Chór Akademos, który tworzą niezwykle utalentowani wokalnie uczniowie Międzynarodowych Szkół Paderewski w Lublinie.
Nieprzypadkowo młodzież z „Paderewskiego” zaprezentowała się przed lubelskim przedsiębiorcami. Chór Akademos został zaproszony, by w kwietniu wystąpić w Nowym Jorku w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie – Carnegie Hall i ma spore szanse zaśpiewać w finale prestiżowego konkursu „New York International Music Festival”. Aby pojechać do USA młodzież musi zebrać pieniądze na ten wyjazd, 90 tysięcy złotych.

O wyróżnienia w pięciu kategoriach ubiegały się 44 przedsiębiorstwa – najwięcej, aż 13, w kategorii „Innowacyjność”; najmniej, bo zaledwie trzy, w kategorii „Przemysły kreatywne”.

Nagrody główne przyznano w trzech kategoriach. Zdobyły je: Netrix S.A. („Innowacyjność”), BURY Sp. z o.o. („Firmy Duże – Lokomotywy Gospodarcze Miasta”) oraz Modern-Expo S.A. („Obecność na rynku globalnym”). Szczególnie zadowolony, z kolejnego prestiżowego wyróżnienia w przeciągu ostatniego roku mógł być szef tej ostatniej firmy Bogdan Łukasik. Współzałożyciel i przewodniczący rady nadzorczej Modern-Expo Group w grudniu odebrał tytuł Ambasadora 2018 Lubelskiego Klubu Biznesu.

Na początku marca Modern-Expo otrzymało prestiżowe wyróżnienie w jubileuszowej, 20. edycji konkursu Ambasador Województwa Lubelskiego, organizowanego przez Urząd Marszałkowski. W czerwcu firma została laureatem VII edycji konkursu „Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich”, a pod koniec września Modern-Expo otrzymał tytuł Orła tygodnika ,,Wprost” województwa lubelskiego 2019 oraz Top Pracodawcy Polski Wschodniej 2019! W październiku w finale konkursu branżowego miesięcznika Hurt & Detal otrzymała dwie statuetki Złote Innowacje FMCG & Retail 2019.

Galę Przedsiębiorczości 2019 otworzyło wystąpienie Janusza Lewandowskiego, urodzonego w 1951 roku w Lublinie polskiego ekonomisty i polityka, uczestnika przełomowych wydarzeń tworzących najnowszą historię Polski, unijnego komisarza ds. budżetu, a obecnie posła Parlamentu Europejskiego zaangażowanego w gospodarkę realną, czyli przemysł i energetykę

– Jestem niezwykle dumny z tego, w jaki sposób przekształca się Lublin. Obserwując zmiany, jakie zachodzą w mieście i kierunek jego rozwoju, jaki obrały władze miasta, jestem przekonany, że Lublin jest na stabilnej ścieżce rozwoju gospodarczego. Ogromna w tym zasługa lubelskiej przedsiębiorczości, funduszy europejskich, ale także mądrego zarządzania miastem. Szczególnie cieszy potencjał innowacyjności, porównywalny z Pomorzem oraz wysoka ranga ośrodka informatycznego. Coraz większa dostępność komunikacyjna, nowoczesna przestrzeń biurowa i lepsze profilowanie nauczania umożliwiają zatrzymanie absolwentów uczelni w Lublinie. Jest więc wiele powodów do dumy – powiedział Janusz Lewandowski.

Laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta Miasta Lublin w poszczególnych kategoriach wyłania kapituła konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele środowiska biznesu, świata nauki, samorządu i mediów, w tym także redaktor naczelny „Nowego Tygodnia” Piotr Morlewski. KB

KATEGORIA OBECNOŚĆ NA RYNKU GLOBALNYM

Nagroda główna

Modern-Expo S.A. – za doskonałość operacyjną przy jednoczesnej realizacji najbardziej skomplikowanych projektów dla klientów detalicznych, dywersyfikację rynków zbytu oraz stały wzrost zatrudnienia w firmie.

Wyróżnienie

Lactex Sp. z o.o. – za podniesienie efektywności sprzedaży eksportowej oraz skuteczne pozyskiwanie klientów na nowych perspektywicznych rynkach.

Sollers Consulting Sp. z o.o. – za budowanie wartości marki na rynku krajowym i zagranicznym, współpracę z uczelniami oraz lokalne zaangażowanie w działania CSR.

KATEGORIA INNOWACYJNOŚĆ

Nagroda główna

Netrix S.A.- za wiodącą pozycję ośrodka tomografii w kraju, realizację szeregu projektów innowacyjnych, w tym B+R, mających na celu rozwój działalności firmy, ponad dwukrotny wzrost zatrudnienia oraz wielopoziomową współpracę ze ośrodkami naukowymi.

Wyróżnienie

uPaid Sp. z o.o. – za wdrożony projekt Host Card Emulations, który jest wynikiem pracy lubelskich pracowników firmy. Dzięki wdrożonej technologii firma jest jednym z 4 certyfikowanych dostawców rozwiązań NFC dla światowych banków

FIRMY DUŻE – LOKOMOTYWY GOSPODARCZE MIASTA

Nagroda główna

BURY Sp. z o.o. – za realizację nowoczesnych i innowacyjnych projektów inwestycyjnych, pozytywny wpływ na lubelski rynek pracy oraz aktywne działanie na rzecz rozwoju gospodarczego miasta Lublin.

Wyróżnienie

SII Sp. z o.o. – za stale rosnące tempo rozwoju firmy oraz zwiększanie zatrudnienia o około 60 pracowników rocznie, a także ogromne zaangażowanie w działalności CSR dla lubelskiej społeczności.

KATEGORIA MŁODE FIRMY

Wyróżnienia

CHEMNOVATIC Sp. z o.o. Sp. k.  – za ciągły rozwój technologii podnoszący jakość produktów, współpracę B+R z Politechniką Lubelską oraz ambitne plany inwestycyjne prowadzące do dołączenia do czołówki firm europejskich.

CODETE Sp. z o.o. Sp. k. – za systematyczny wzrost zatrudnienia i rozwój firmy, szerokie portfolio kompetencyjne, elastyczną metodę pracy z klientem oraz zdywersyfikowanie rynków zbytu.

DataArt Poland Sp. z o.o. – za wkład i zaangażowanie w rozwój miasta poprzez inicjowanie szeregu działań inspirujących przyszłość i kształtujących tożsamość branży.

X edycja konkursu

na najlepszą pracę dyplomową Podczas piątkowej gali rozstrzygnięto także konkurs na najlepszą pracę dyplomową z zakresu szeroko rozumianego rozwoju gospodarczego Lublina, obronioną na dowolnej uczelni i kierunku studiów nie wcześniej niż w 2016 r. Nagrodę główną w wysokości 6000 złotych zdobyła Monika Ciechmiszczuk (Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej). Wyróżnienia, każde w wysokości 2000 złotych, otrzymali: Weronika Kaznowska i Filip Jakubczak (oboje Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej) oraz Tomasz Jaskólski (Wydział Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu KUL).

Trzymiesięczny staż w Urzędzie Miasta Lublin wygrał Miłosz Mleczko (Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej).

NAGRODA SPECJALNA

Grupa Żagiel – za aktywne działanie na rzecz rozwoju gospodarczego miasta, zdywersyfikowany model działalności, systematyczne zwiększanie zatrudnienia oraz szeroką działalność charytatywną.