Te ogrody będą nie tylko cieszyć oko

Warszawska Fundacja Sendzimira założy i zadba o dwa pierwsze miejskie ogrody deszczowe, które powstaną w Lublinie. To efekt jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego, którego realizacja kosztować będzie 70 tys. złotych.


Ratusz rozstrzygnął konkurs na wykonanie tego zadania. Zwyciężyła Fundacja Sendzimira. Za zadanie będzie miała utworzenie dwóch ogrodów deszczowych i opiekę nad nimi przez najbliższy rok. Czym są ogrody deszczowe?

To zielony skwer, obsadzony rozmyślnie dobranymi roślinami, który zbiera wodę deszczową i stopniowo oddają ją do ekosystemu. Ogrody takie nie tylko pięknie wyglądają, ale w czasie intensywnych opadów przetrzymują wodę odciążając kanalizację burzową i chroniąc przed podtopieniami, a w okresach suszy zapewniają okolicznym roślinom dostęp do zmagazynowanej wody i dają wytchnienie mieszkańcom.

Można je spotkać w wielu polskich miastach. Pierwsze dwa miejskie ogrody deszczowe powstaną w tym roku Lublinie. Wykona je Fundacja Sendzimira, która najpierw będzie musiała zaproponować cztery lokalizacje na terenach miejskich, spośród których po konsultacjach z Biurem Miejskiego Architekta Zieleni, zostaną wybrane dwa. Decyzja powinna zapaść jeszcze w tym miesiącu. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here