Te pieniądze to nowy impuls do rozwoju

Już 3000 umów zostało podpisanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (RPO WL)! Dotychczas w województwie, zakontraktowano ponad 6 miliardów 670 milionów – to jest ponad 69,73% z blisko 10 miliardów dostępnych w całym RPO!


3000. umowę w ubiegły poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim z właścicielką Zamojskiego Centrum Edukacji Enigma, Elżbietą Jędruszczak, która planuje stworzyć w mieście żłobek, podpisał Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Poziom realizacji budżetu RPO powoduje, że znaleźliśmy się na siódmym miejscu, wśród 16. województw pod względem wydatkowania funduszy europejskich. Pamiętajmy, że te pieniądze mają na celu ożywienie regionów Polski, mają wyrównać nasze szanse z regionami starej Unii Europejskiej i dać nowy impuls do rozwoju – podkreślił marszałek Stawiarski.

Wartość ogólna projektu, który zrealizuje Zamojskie Centrum Edukacji Enigma, to 1 496 148 zł. Dofinansowanie z UE wynosi 1 421 340,60 zł.

Jak przebiega wdrażanie RPO WL?

Do 22 kwietnia jako województwo zakontraktowaliśmy ponad 6,67 mld zł, (ponad 69,73% z około 9,57 mld zł dostępnych w całym RPO). Do końca marca do Brukseli udało się przekazać dokumenty potwierdzające prawidłowość wydatkowania i rozliczenia prawie 2,2 mld zł środków UE.

W najbliższych dniach rozliczone z Komisją Europejską zostanie kolejne 197,44 mln zł środków UE. To zaś oznacza, że nasze województwo nie straci tak zwanej „rezerwy wykonania”. Zgodnie z umową z UE rezerwa wykonania to 6% wartości całego RPO. Ten, na pierwszy rzut oka niewielki, odsetek, to w gotówce ponad 133,8 mln euro (ponad 550 mln zł). Teraz te miliony przypisane zostaną na realizację zadań zaplanowanych w RPO (tzw. Osi Priorytetowych). Ponad 96,2 mln euro zasili przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym, a ponad 37,6 mln euro trafi na wsparcie tzw. projektów miękkich.KB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here