Teatralna machina znów wciągnie świdniczan

„Machina Teatralna” na dobre wpisała się do kalendarza wakacyjnych wydarzeń artystycznych w Świdniku

Warsztaty pantomimy, spektakle teatralne i cyrkowe – już w najbliższy weekend w Świdniku 13. Spotkania Teatrów Ulicznych „Machina Teatralna”. Główną sceną imprezy będzie plac Konstytucji 3 Maja, a wstęp dla publiczności, jak zwykle, jest bezpłatny.


Organizatorem imprezy, która na dobre wpisała się do kalendarza wakacyjnych wydarzeń artystycznych, jest Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku. By miała ona jeszcze większy rozmach, MOK po raz kolejny postarał się o jej dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury, które w tym roku wsparło projekt kwotą 57 tys. zł.

– Wydarzenia artystyczne podczas Machiny Teatralnej mają charakter spontaniczny i żywiołowy. Jak zwykle nie będziemy oddzielać artystów od publiczności żadnymi barierami, a jedynie apelujemy, by nie zakłócać występów i pracy artystów – mówi Ewa Jaśkowiak z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, zachęcając widzów do aktywnego udziału w występach i warsztatach.

I dzień – 16 sierpnia

Pierwszego dnia, tj. w piątek, od 17 do 19.00 będą odbywać się warsztaty pantomimy z Adamem Organistą, lublinianinem związanym z improwizacją teatralną od ponad 12 lat. Warsztaty zostaną zwieńczone pokazem pantomimy w wykonaniu mistrza. Jednocześnie od 17 do 19.00 będą trwać warsztaty Teatru Ruchu, a o 20.00 odbędzie pokaz powarsztatowy. W ramach warsztatów uczestnicy poznają szereg ćwiczeń przydatnych w codziennej praktyce aktorskiej i w każdej aktywności związanej z prezentowaniem się przed widzami. Zajęcia poprowadzi Bartłomiej Pietrzyk – aktor i wykładowca Akademii Teatralno-Wokalnej w Lublinie i współpracownik Teatru Starego w Lublinie.

Z kolei o 18.30 spod MOK ruszy barwna parada uliczna, oficjalnie rozpoczynająca festiwal. Przyłączyć się może każdy, najlepiej w kolorowym przebraniu.

W piątkowym programie są również spektakle. O 20.00 z przedstawieniem „Spowiedź w drewnie” wystąpi Fundacja Teatroterapia Lubelska z Lublina. Sztuka jest inspirowana życiem beskidzkiego rzeźbiarza Jędrzeja. Opowiada o gniewie świętych, niezadowolonych ze swoich drewnianych wcieleń i obwiniających ich autora o brak talentu…

Godzinę później tj. o 21.00, zacznie się spektakl Teatru Art. Dance z Poznania zatytułowany „Infiniti”. Pełna magii, gry świateł, tańca z ogniem sztuka treścią nawiązuje do odwiecznej walki dobra ze złem.

Na zakończenie, tj. o 22.00, wystąpi Teatr Kto z Krakowa ze sztuką „Peregrinus”. „Wędrujące” przedstawienie uliczne pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku – Peregrinusa, który cały swój czas dzieli między pracę w korporacji i wędrówkę do lub z pracy. Spektakl prezentowany był już w: Anglii, Chinach, Chorwacji, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Iranie, Kanadzie, Korei, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii, USA, we Włoszech oraz w wielu miastach Polski.

II dzień – 17 sierpnia

W sobota od godz. 14.00 trwać będą warsztaty teatralne i cyrkowe. Pierwsze poprowadzi Aleksandra Brzozowska – aktorka Teatru Wielkiego w Poznaniu, choreograf i współzałożycielka grupy Art Dance, drugie Łukasz Banach – krakowski artysta, gimnastyk i akrobata. Zaraz po ich zakończeniu odbędzie się przedstawienie cyrkowe.

O 19.00 wystawiony zostanie pierwszy tego dnia spektakl – przedstawienie „Baletowe podróże” z udziałem dzieci, które brały udział w warsztatach teatralnych.

Kolejnym punktem, o godz. 20.00, w sobotnim programie jest multimedialna prezentacja zdjęć z poprzednich edycji Machiny.

O 21.00 odbędzie się pokaz Teatru Los Fuegos Lightshow z Krakowa z wykorzystaniem tańca ognia, akrobatyki i żonglerki.

Godzinę później ta sama formacja wystąpi ze spektaklem „Opowieści ziemi” będącego połączeniem przedstawienia teatru ulicznego, koncertu i fireshow.

III dzień – 18 sierpnia

Na niedzielę o 14.00 zaplanowano półgodzinne przedstawienie pt. „Amore, czyli retro cyrk” w wykonaniu Locomotora Artistic Group z Krakowa, w którym artyści przy dźwiękach muzyki zademonstrują swoje umiejętności żonglerki, akrobacji, chodzenia na szczudłach.

Od 15 do 18.00 będą jednocześnie trwać warsztaty taneczne, animacje cyrkowe i warsztaty Teatru Ruchu. Na zakończenie o 18.00 odbędzie się happening uliczny „Retro turyści”, który poprowadzi Locomotora Artistic Group. JN