Teatralne zdobywanie Świdnika

W miniony weekend w Świdniku odbył się II Ogólnopolski Festiwal Teatrów Młodzieżowych. Na scenie kina „Lot” publiczność miała okazję zobaczyć kilkanaście spektakli. Oprócz tego na artystów czekały również warsztaty, wykłady i prezentacje.
W piątek, 3 czerwca II Ogólnopolski Festiwal Teatrów Młodzieżowych został oficjalnie otwarty. Impreza rozpoczęła się od happeningu na skwerze przy Miejskim Ośrodku Kultury. Jeszcze tego samego dnia rozpoczęły się również pokazy konkursowe. Jako pierwszy wystąpił Teatr „DDS Zrkadlo” ze spektaklem „Matrionisko”. Po nim na scenę wkroczyła grupa „Wyjście” ze sztuką „To się może udać”. Chwilę później teatr „Tacy tam” zaprezentował spektakl „Teren zamknięty”. Jeszcze tego samego dnia w części konkursowej można było jeszcze zobaczyć teatr „Aplauz” ze spektaklem „W sieci” i Teatr Satyry „Zielona Mrówa” z przedstawieniem „Niech się miota złość na Cię, czyli mówcie prawdę bajki i satyry rzetelne”. Uczestnicy festiwalu zakończyli pierwszy dzień wyjazdem do Gardzienic na maraton teatralny.
Drugiego dnia pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury zaprosili młodych artystów na warsztaty z improwizacji teatralnej, z tworzenia happeningów, wokalne i prezentujące metody pracy Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Poprowadzili je aktorzy, kompozytorzy, pedagodzy i nauczyciele akademiccy.
Po południu scena znowu należała do młodych grup teatralnych. Tego dnia zaprezentowali się: Teatr „OdMowy” w spektaklu „Podróż do wnętrza pokoju”, Teatr „Kaprys M” z przedstawieniem „Opowieści Giovanniego B.”, Teatr „Lepszy profil” w spektaklu „Jestem” , Teatr „Scaleni” w przedstawieniu „Moralitet z bajką w tle”. Na zakończenie wszyscy mieli okazję obejrzeć monodram jednego z gości festiwalu, Mateusza Nowaka z Lublina, „Od przodu do tyłu”.
Niedziela była już ostatnim dniem teatralnych wrażeń. Na scenie zaprezentowały się jeszcze trzy grupy w części konkursowej: Teatr „Itd.” ze spektaklem „Stopklatka”, Teatr „Z jednej gliny” z przedstawieniem „Kitty” i Teatr „Kaprys M” ze spektaklem „Trening”. Na koniec wystąpił świdnicki Teatr Puk – Puk. W wykonaniu młodych aktorów można było obejrzeć przedstawienie „Wnętrze”.(kal)