Tęczowe flagi w Świdniku

„Tęczowi pogromcy mitów” – to hasło happeningu, który w ubiegłą sobotę, 29 sierpnia, odbył się w w centrum Świdnika. Zorganizowało je Stowarzyszenie Marsz Równości w Lublinie. Podobne akcje mają odbyć się również w innych miastach województwa, które podobnie jak Świdnik przyjęły stanowiska w antyLGBT.


Jak wyjaśniają organizatorzy, akcja „Tęczowi pogromcy mitów” to odpowiedź na sytuację w Polsce, która nie sprzyja osobom LGBT. Chodzi o to, by okazać im wparcie; pokazać, że nie są sami, a w szerszym wymiarze także informować, edukować i integrować społeczeństwo. Twórcy happeningu chcą pokazać, że większość informacji na temat społeczności LGBT to stereotypy. Przyznają, że są otwarci na dialog i chcieliby zaprosić do rozmowy radnych, szczególnie tych, którzy poparli stanowiska dotyczące „wolności od LGBT” by móc z nimi wymienić poglądy – ale jak zaznaczają – oczywiście bez nienawiści i zbędnych emocji.

Jako pierwszy punkt objazdu „stref wolnych od LGBT” wybrano Świdnik, a konkretnie plac Konstytucji 3 maja. Happening rozpoczął się w południe i trwał kilka godzin. Prewencyjnie na placu pojawiła się policja, choć jak przyznaje Magdalena Szczepanowska z KPP w Świdniku, impreza miała spokojny przebieg i nikt w związku z nią nie złożył żadnego zawiadomienia.

Nie zabrakło jednak drobnych incydentów. Kilkadziesiąt metrów od placu zebrała się grupa około 30 osób, które manifestując swój sprzeciw wobec organizacji takich imprez skandowały hasła: „Chłopak, dziewczyna, normalna rodzina”, „Raz sierpem, raz młotem tęczową hołotę, czy „Bóg, honor, ojczyzna”.

W kolejnych tygodniach spotkania organizowane przez Marsz Równości w Lublinie mają odbyć się w innych miejscowościach na Lubelszczyźnie, które tak jak Świdnik przyjęły stanowiska w sprawie „wolności od LGBT”.

Przypomnijmy, że Powiat Świdnicki, jako pierwszy w regionie, głosami radnych PiS i prawicy przyjął stanowisko „Samorząd wolny od ideologii LGBT” w marcu ubiegłego roku. Niedługo później jego śladem poszło również miasto Świdnik, przegłosowując podobne stanowisko. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here