Tenis, a może… siatkówka na piasku?

Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki, w hali kortów

Zakończyła się budowa kortów tenisowych przy Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej im. Z. Puławskiego w Świdniku. W miejscu starych, zniszczonych kortów stanął nowoczesny, całoroczny obiekt, przykryty halą lekkiej konstrukcji.

Boisko do siatkówki plażowej

Budowa od początku budziła duże zainteresowanie mieszkańców i odwiedzających Świdnik turystów: najpierw na placu ustawiono potężne drewniane łuki, które następnie zostały pokryte specjalną plandeką, o dużej przepuszczalności światła. Hala kortów ma ciekawą, estetyczną formę i piękny błękitno-biały kolor.
Obiekt o powierzchni 1347 mkw. wyposażony jest w nawierzchnię zewnętrzną syntetyczną, posiadającą certyfikat Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Dach cechuje dużą przepuszczalność światła, co pozwala na oszczędności na sztucznym oświetleniu. Boki pokrycia hali kortów można podnosić, by wewnątrz było chłodniej. Dodatkowo ukształtowany został teren zielony o powierzchni ok. 622 mkw. i wykonane nowe chodniki o powierzchni ok. 250 mkw. Wykonano też przyłącza: wodociągowe, do celów p.poż, gazowe, kanalizacji deszczowej i elektroenergetyczne oraz fundamenty służące przykryciu kortów tenisowych halą lekkiej konstrukcji.
– Ten całoroczny obiekt będzie służył uczniom szkół powiatowych. Opracowujemy program upowszechniania gry w tenisa ziemnego, którym obejmować będziemy w ramach zajęć wychowania fizycznego uczniów naszych szkół – informuje wicestarosta Waldemar Białowąs. – Korty będą także udostępniane komercyjnie dla wszystkich zainteresowanych.
Koszt tej inwestycji to 1,2 mln zł, sfinansowany został ze środków własnych powiatu świdnickiego oraz funduszy uzyskanych z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kwota dofinansowania wyniosła niemal 414 tys. zł.
– Uczniowie byli bardzo zainteresowani budową kortów przed zakończeniem roku szkolnego – mówi Anna Goral, dyrektor PCEZ. – Z pewnością ucieszą się po powrocie do szkoły z możliwości skorzystania z alternatywnej oferty zajęć wychowania fizycznego w postaci nauki gry w tenisa ziemnego.
Dodatkową atrakcją, z której mogą skorzystać odwiedzający korty amatorzy sportu, jest powstałe w ostatnich dniach boisko do siatkówki plażowej.
– Podobnie jak wcześniej w Porcie Lotniczym również na terenie PCEZ, w sąsiedztwie kortów tenisowych, można uprawiać profesjonalnie i amatorsko siatkówkę plażową, sport kojarzony z wakacyjnym relaksem – mówi Waldemar Białowąs. – Lato to najlepszy czas, by wspólnie z rodziną i przyjaciółmi aktywnie spędzić czas – zachęca wicestarosta. (dp)