Tkachuk piąta na świecie

Daniela Tkachuk, reprezentująca barwy Cementu Gryf Chełm, została piątą zawodniczką mistrzostw świata w zapasach do lat 20. Ubiegłoroczna brązowa medalista MŚ mogła powtórzyć sukces sprzed roku, ale w strefie medalowej najpierw nie dała rady Japonce, a w pojedynku o brąz przegrała z Amerykanką.

Daniela Tkachuk, brązowa medalistka mistrzostw świata sprzed roku, turniej mistrzowski w Sofii rozpoczęła znakomicie. Startująca w kategorii wagowej do 76 kg zawodniczka Cementu Gryf Chełm pierwszą walkę stoczyła w ćwierćfinale. Zmierzyła się w nim z Ukrainką Mariją Orlevich, aktualną wicemistrzynią Europy. Ostatni sukces rywalki nie zrobił jednak na Danieli zbyt dużego wrażenia. Tkachuk dominowała i przy prowadzeniu 10:2 zwyciężyła przez tusz. Cała walka trwała w sumie 3,5 minuty, a Ukrainka zakończyła ją leżąc na plecach.

Imponująca forma i szybkie zwycięstwo sprawiły, że Daniela Tkachuk w kolejnym boju, którego stawką był już finał, nie będzie bez szans. Naprzeciw niej stanęła Japonka Ayano Moro. Rzeczywistość okazała się nieco inna. Zawodniczka z Azji do turnieju była świetnie przygotowana. Pokazała dobrą technikę i moc, co pozwoliło jej w półtorej minuty wypunktować utalentowaną zapaśniczkę Cementu Gryf Chełm. Tkachuk przegrała pojedynek przez przewagę techniczną rywalki.

Zawodniczce z Chełma pozostała więc walka o brązowy medal. Stoczyła ją z Amerykanką Tristan Nicole Kelly. Rywalizacja była bardzo zacięta, Tkachuk przy wyniku 2:3, po wejściu przeciwniczki w nogi, została obalona na plecy, co kosztowało ją utratę aż czterech punktów i pozycję zagrożoną. Amerykanka szybko przeszła do tuszowania i zwyciężyła walkę przez położenie reprezentantki Polski na łopatki. Tym samym Daniela Tkachuk w tym roku została piątą zapaśniczką na świecie do lat 20. (s)