Tłumy szukających kariery

Dzień Kariery WSSP jak zwykle cieszył się zainteresowaniem również wśród zagranicznych studentów i absolwentów uczelni

Tłumy studentów i absolwentów przybyły na Dzień Kariery, zorganizowany w ubiegły wtorek, 10 marca, przez Wyższą Szkołę Społeczno-Przyrodniczą im. Wincentego Pola w Lublinie. Uczelnia zaprosiła przedsiębiorców, fundacje oraz biura i firmy oferujące zatrudnienie i staże w Polsce i Europie.


– Dzień Kariery zorganizowaliśmy, by ułatwić naszym studentom znalezienie pracy, w szczególności tym, którzy są na ostatnim roku studiów. Staramy się w miarę możliwości monitorować losy naszych absolwentów, a dodatkowo od wielu lat przy naszej uczelni funkcjonuje Biuro Kariery połączone z biurem pracy – podkreśla doc. Henryk Stefanek, Prezydent i Kanclerz WSSP. – Obecnie naszych absolwentów, zwłaszcza po kierunku turystyka, który prowadzimy od ponad 20 lat, spotkać można na całym świecie. Na WSSP od początku stawiamy na praktyczne kształcenie – studenci muszą zarówno w trzyletnim, jak i w pięcioletnim cyklu nauki odbyć aż 6 miesięcy praktyk. I to już od pierwszego roku studiów – zaznacza.

– Obserwując dziś ilość wystawców i zgromadzonych studentów, widzimy, że to wydarzenie odniosło sukces. Udało nam się skrócić drogę od pracodawcy do studenta, zapraszając do Lublina polskie i zagraniczne firmy – mówi prof. dr hab. Witold Kłaczewski, rektor WSSP. – Chcielibyśmy Dzień Kariery powtórzyć w przyszłym roku akademickim i być może zorganizować go w formie pikniku na terenach zielonych uczelni, bo już teraz zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania – dodaje.

W bogatym programie Dnia Kariery znalazły się spotkania informacyjne w zakresie doradztwa zawodowego, autoprezentacji i formalno-prawnych uwarunkowań zatrudnienia cudzoziemców. Obecne były firmy i instytucje wspierające zatrudnienie osób niepełnosprawnych, firmy oferujące pracę i staże w całej Europie m.in. w Norwegii, Niemczech, Francji, Grecji, Hiszpanii, a także firmy z regionu oferujące pracę i staże w zakresie turystyki, hotelarstwa, pielęgniarstwa, fizjoterapii, kosmetologii, wychowania fizycznego, ekonomii i filologii angielskiej. Jedną z takich regionalnych firm, która dodatkowo podpisała z WSSP porozumienie o współpracy, jest położone na wschodzie, blisko granicy z Ukrainą, słynące ze swoich zasobów borowinowych uzdrowisko Horyniec Zdrój.

– Poszukujemy tu dziś przyszłych pracowników – podkreślała Dorota Czyż, prezes uzdrowiska Horyniec Zdrój Sp. z o.o. – Na praktyki i staże zapraszamy do nas studentów fizjoterapii i pielęgniarstwa. Poszukujemy również lekarzy z kwalifikacjami do pracy w uzdrowiskach. Jesteśmy otwarci na cudzoziemców, o ile komunikują się również w języku polskim – dodaje. Uzdrowisko Horyniec to wciąż rozbudowujący się nowoczesny obiekt. W trakcie budowy jest m.in. Centrum Terapeutyczno-Diagnostyczne Schorzeń Narządu Ruchu, Chorób Neurologicznych i Kardiologicznych. Pacjenci leczeni są tu zarówno borowiną, jak i siarczkowo-siarkowodorową wodą „Horynianka”.

Na studentów WSSP otwarte są także lubelskie instytucje kultury, m.in. CSK. – Język nie jest dla nas barierą, bo wszyscy obcokrajowcy mówią bardzo dobrze po angielsku, co dla nas jest dodatkową i cenną umiejętnością. Oferujemy im możliwość odbycia u nas praktyk czy stażu bez względu na kierunek, na którym studiują – zaznacza Małgorzata Kwiatkowska, specjalista ds. programowych Centrum Spotkania Kultur. – Mogą pomagać np. przy trwającym obecnie programie „Scena w Budowie” zarówno przy organizacji wydarzeń, jak i pracując w obsłudze klienta – dodaje.

– To bardzo dobre dla nas wydarzenie, bo u siebie na uczelni i na miejscu możemy porozmawiać z pracodawcami, a tak jest po prostu łatwiej nawiązać kontakty. Nas zainteresowała szczególnie możliwość pracy w Norwegii – podkreślają Sofia Muczak i Viktoz Demyda, studenci II roku pielęgniarstwa WSSP.

– Udało nam się, tak jak planowaliśmy, zaprosić trzydzieści firm z kraju i Europy. Wśród nich są zarówno biura podróży, agencje zatrudnienia, biura pracy, jak i pięciogwiazdkowe firmy hotelarskie oferujące naszym studentom zatrudnienie w Hiszpanii czy Grecji – cieszy się Anna Szczepaniak, koordynator Dnia Kariery z WSSP. Uczelnia podobne wydarzenie planuje powtórzyć za rok.

Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here