To nie faktura, to wirus

– Uwaga na fałszywe e-maile z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej rzekomo przez nas – ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pod żadnym pozorem nie należy też otwierać dołączonego do wiadomości załącznika – zawiera wirusa, który natychmiast instaluje się na komputerze.


W ostatnich dniach do wielu klientów ZUS-u, w tym także świdniczan, trafiły podejrzane e-maile. Ich nadawca podszywa się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych i informuje o konieczności opłacenia faktury umieszczonej w załączniku. ZUS ostrzega, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy tego maila otwierać – grozi to zawirusowaniem komputera, blokadą dostępu do plików czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł do kont bankowych lub mediów społecznościowych.

– Jeśli otrzymamy taki e-mail, najlepiej od razu go skasować. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wysyła faktur ani innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie formularze można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. ZUS przekazuje informacje drogą elektroniczną tylko tym klientom, którzy mają konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu klienta na PUE ZUS – tłumaczy Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanej korespondencji można kontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUZ pod numerem tel. 22 560 16 00. (w)