To nie ZUS, to oszuści

Uwaga na e-maile z informacją o konieczności opłacenia faktury rzekomo wystawionej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wiadomość jest zawirusowana, pod żadnym pozorem nie wolno otwierać załącznika.

Jak informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim, w ostatnich dniach do części klientów instytucji trafiły niepokojące e-maile z fakturą do zapłaty w załączniku wiadomości. Uwaga, to oszustwo! Plik zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze.

– Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej lub mediów społecznościowych. Jeśli otrzymamy taki e-mail, najlepiej od razu go skasować. Pod żadnym pozorem nie można otwierać załączonego pliku – przestrzega Korba.

Pamiętajmy, ZUS nigdy nie wysyła faktur ani innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie formularze można pobrać samodzielnie ze strony internetowej instytucji (informacje przekazywane są drogą elektroniczną tylko tym klientom, którzy mają konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu klienta na PUE ZUS).

W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do otrzymanej korespondencji, instytucja prosi klientów o kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – pod numerem 22 560 16 00. (pc)