Tornister pełen uśmiechu

Już po raz ósmy Caritas Polska wypełni plecaki najbardziej potrzebujących uczniów kolorowymi zeszytami, kredkami, mazakami innymi szkolnymi gadżetami. Szkolne wyprawki dzieci otrzymają przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Do szkoły z pełnym tornistrem

Początki akcji sięgają 2009 roku, gdy Polskę nawiedziła gigantyczna powódź, a dzieci z terenów dotkniętych jej skutkami pilnie potrzebowały nowych przyborów szkolnych. W tym roku, jak mówił na konferencji prasowej w Lublinie z-ca dyrektora Caritas Polska, o. Hubert Matusiewicz, wyprawek ma być przynajmniej 50 tys. W akcję od lat włączają się również znane osoby. Tornister dla polskiego dziecka ufundował papież Franciszek i polska para prezydencka. W Lublinie pierwsze plecaki wypełniły zawodniczki MKS Selgros Lublin: Joanna Drabik, Sylwia Matuszczyk i Weronika Gawlik. W akcję włączył się bowiem hipermarket Selgros Cash&Cary, który przekaże dzieciom 50 w pełni wyposażonych tornistrów oraz udzieli rabatów na zakup szkolnych materiałów klientom chcącym przekazać je na rzecz akcji, która potrwa do 28 sierpnia.

Jak się przyłączyć?

Do akcji można się przyłączyć, kupując pomoce szkolne i dostarczając je do lubelskiego Caritasu (ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2), wrzucając datki do puszek w kościołach (21-28 sierpnia w całej archidiecezji lubelskiej) lub wysyłając sms na numer 72052 z hasłem „Tornister” (2,46 zł z VAT). W lubelskich kościołach będzie można także otrzymać pusty plecak i samodzielnie zakupić do niego wyprawkę. Lubelski Caritas ma około 30 tysięcy podopiecznych, którzy bardzo potrzebują tej pomocy: – Z uwagi na to, że wspólnie z żoną mamy bardzo niskie emerytury, a wychowujemy dwoje dzieci w rodzinie zastępczej z opieką prawną oraz na to, że dotacja państwowa na utrzymanie dzieci jest w wysokości naszej emerytury, to korzystamy z pomocy tej akcji. Dzieci wstydzą się rzeczy z ciuchlandów, chcą mieć ładne ubrania, przybory szkolne, a nasze dochody nie wystarczają. Wyprawka szkolna na start do szkoły to wydatek w granicach 1000 złotych, a nawet biorąc miesięczną dotację nie jestem w stanie im tego zapewnić. Tym bardziej, że dzieci nie chcą rzeczy używanych. Akcja zapewnia im godne rozpoczęcie roku szkolnego – mówi pan Zbigniew, opiekun prawny dzieci, które już po raz drugi otrzymają wyprawki szkolne w ramach akcji Tornister Pełen Uśmiechów. Według danych CBOS rodzice na rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 wydają po 1257 zł na jedno dziecko. (EM.K.)

Przykładowa wyprawka szkolna dla ucznia z klasy IV-VI szkoły podstawowej

Zeszyt 60-kartkowy w kratkę – 7 sztuk, zeszyt 60 -kartkowy w linię – 3 sztuki, ołówek HB z gumką – 3 sztuki, długopis automatyczny, niebieski – 3 sztuki, piórnik (tuba) – 1 sztuka, zeszyt do religii 48 -kartkowy – 1 sztuka, blok techniczny A4 10 kartek – 1 sztuka, blok rysunkowy A4 20 kartek – 1 sztuka, kredki ołówkowe, 12 kolorów – 1 komplet, temperówka z pojemnikiem, podwójna – 1 sztuka, gumka do ołówka – 1 sztuka, pędzle do malowania – 1 komplet, farby plakatowe 12 kolorów, 12 ml – 1 zestaw, nożyczki 15 cm – 1 sztuka, klej w sztyfcie – 1 sztuka, taśma biurowa , bezbarwna – 1 sztuka, korektor w pisaku z metalową końcówką – 1 sztuka. W sumie ok. 60 zł.