Tour de Pologne ominie Lublin

Kolarski wyścig Tour de Pologne prawdopodobnie znowu ominie Lublin. Miejscy urzędnicy tłumaczą, że w tegorocznym budżecie nie ma pieniędzy na „goszczenie” kolarzy. – Priorytetem są dla nas wydatki na żużel – przyznają przedstawiciele ratusza, dając jednak cień szansy, że światowy peleton zawita do stolicy województwa.


Tour de Pologne, najbardziej prestiżowy wyścig kolarski w Polsce, gościł ostatnio w Lublinie 12 lat temu. Od tamtej pory trasa wyścigu omija stolicę województwa lubelskiego i koncentruje się na południu Polski. Marcin Nowak, wiceprzewodniczący lubelskiej rady miasta i Monika Kwiatkowska z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka chcieli, aby się to zmieniło. – Prosimy o podjęcie działań zmierzających do umieszczenia Lublina na trasie tego wydarzenia. To jedna z najbardziej prestiżowych imprez sportowych o charakterze międzynarodowym, która wiąże się z ogromną promocją miast i regionów ją goszczących – apelowali.

Pomysł radnych wydawał się tym bardziej możliwy do realizacji, że według zapowiedzi dyrektora Tour de Pologne Czesława Langa, w tym roku nasz narodowy wyścig ma przejechać przez Lubelszczyznę. Prawdopodobnie ominie jednak Lublin. – Priorytetowym zadaniem w 2021 r. jest (dla miasta – przyp. aut.) promocja podczas imprez żużlowych.

Ze względu na zaplanowane wcześniej przedsięwzięcia oraz środki budżetowe przewidziane na promocję miasta poprzez sport obecnie nie jest możliwa realizacja innych działań – ucięła spekulacje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji. Zapowiedziała jednak, że „w porozumieniu ze skarbnik Lucyną Sternik dokona analizy możliwych zwiększeń kwoty na promocję poprzez sport w kolejnych miesiącach 2021 roku”. Mówiąc prościej – jest jeszcze cień szansy, że Tour de Pologne zawita do Lublina.

Tour de Pologne to wyścig zaliczany do prestiżowego cyklu UCI World Tour. W ubiegłym roku jego trasa była skrócona do 5 etapów (z powodu pandemii koronawirusa), ale przeważnie jest ich 7. W 2020 roku meta poszczególnych etapów mieściła się w Katowicach, Zabrzu, Bielsku-Białej, Bukowinie Tatrzańskiej i Krakowie. Wyścig wygrał Belg – Remco Evenepoel. Tegoroczny Tour de Pologne ma się zacząć 9 sierpnia, a zakończyć 15 sierpnia.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here