Trąba powietrzna wyrządziła 4,5 mln zł strat

Mieszkańcy Stasina w kilka chwil stracili dorobek życia

Lublin przekaże 150 tysięcy złotych pomocy finansowej dla gminy Wojciechów, którą kilkanaście dni temu nawiedziła trąba powietrzna. Radni zagłosowali w tej sprawie jednomyślnie.


„Szacowanie strat w gminie zostało już zakończone. Szkody dotyczące budynków mieszkańców obliczone zostały na około 4 miliony złotych; kolejne 0,5 mln złotych to wartość strat w gminnej infrastrukturze, zwłaszcza zniszczeń na drogach. (…) Naszym obowiązkiem jako wspólnoty samorządowej jest to, by nie zostawić ludzi w potrzebie, a solidarność jest naszą powinnością” – czytamy w uzasadnieniu. O wprowadzenie projektu uchwały do porządku obrad apelował Piotr Breś z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Projekt poparli nie tylko przedstawiciele PiS-u, ale też radni klubu Krzysztofa Żuka.

Przypomnijmy, że trąba powietrzna spustoszyła gminę Wojciechów 21 maja. Najbardziej ucierpiały miejscowości Stasin, Palikije Pierwsze i Cyganówka. Uszkodzeniu uległo 90 budynków, w tym 29 budynków mieszkalnych. Zniszczeniu uległy także m.in. maszyny rolnicze, które znajdowały się w zawalonych zabudowaniach. Na miejsce kataklizmu przyjechał m.in. premier Mateusz Morawiecki. Pracowało tam 60 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i ponad 100 strażaków państwowej oraz ochotniczej straży pożarnej.
GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here