Trafili drogową dziesiątkę

W tym roku dzięki środkom z FDS powiat świdnicki realizował II etap przebudowy ulicy Racławickiej w Świdniku na odcinku między ulicami Kosynierów i Armii Krajowej. Teraz zabiera się za etap kolejny, obejmujący modernizację ulic Generała S. Maczka i Armii Krajowej

Część umów już podpisana, a pozostałe przetargi powinny zostać rozstrzygnięte w tym tygodniu. Lada dzień drogowcy zabiorą się więc do budowy lub modernizacji aż dziesięciu dróg na terenie Świdnika i powiatu świdnickiego, na których prace zostaną dofinansowane z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.


Powiat świdnicki podpisał już umowy z wykonawcami wszystkich czterech inwestycji, które otrzymały dotacje z FDS (budowa kolejnego odcinka drogi Biskupice – Trawniki i przebudowę dróg Lublin – Kalinówka, Łuszczów – Janowice oraz ulic Generała S. Maczka i Armii Krajowej w Świdniku, tj. III etap przebudowa ul. Racławickiej). Wstępnie szacowano, że koszt wszystkich inwestycji wyniesie ok. 14,5 mln złotych, ale w przetargach starostwu udało się znaleźć sporo tańszych wykonawców.

– Udało się zaoszczędzić ponad 3,7 mln zł – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki. – Dzięki temu zaciągniemy niższy kredyt niż planowaliśmy, co w trudnej sytuacji finansowej powiatu jest bardzo dobrą wiadomością.

Fundusz Dróg Samorządowych pokryje 60 proc. kosztów inwestycji. Pozostałe podzielą między siebie po połowie powiat oraz gminy, na terenie których znajdują się remontowane drogi. Wszystkie cztery inwestycje mają być gotowe do października 2020 roku.

– Z każdą z gmin mamy już zawarte porozumienia o partycypowaniu w kosztach inwestycji – mówi starosta Reszka. – I już przygotowujemy się do przyszłorocznego rozdania środków z FDS, do którego chcemy razem z gminami zgłosić trzy kolejne inwestycje. Pracujemy właśnie nad ich dokumentacją projektową.

Miasto też nie próżnuje

Miasto dzięki dotacji z FDS wybuduje albo zmodernizuje aż sześć ulic. Wartość prac skalkulowano na blisko 24 mln zł, z czego FDS sfinansuje połowę. Pierwsze przetargi na wyłonienie wykonawców ratusz ogłosił jeszcze w październiku. Część z nich została już rozstrzygnięta. – Już podpisaliśmy umowy na budowę sięgacza z ul. Cisowej i przebudowę ul. Akacjowej – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

Miasto ma już również oferty na kontynuację budowy ul. Sosnowej na odcinku od ul. Kolorowej do ul. Legionów Polskich i budowę pierwszego etapu al. NSZZ „Solidarność” od al. Lotników Polskich do ul. Hryniewicza i budowę ul. Św. Brata Alberta od skrzyżowania z ul. Klonową.

– Trwa właśnie analiza złożonych ofert, ale myślę, że procedurę uda się zakończyć jeszcze w tym tygodniu – informuje Dmowski.

Termin składania ofert w dwóch ostatnich przetargach: na przebudowę ulicy Gen. Roweckiego „Grota” i modernizację sieci ulic na osiedlu Żwirki i Wigury (ul Puławskiego, Matejki, Szopena, Miła, Kwiatowa i Willowa) miasto wyznaczyło na 14 listopada.

Budowa sięgacza z ul. Cisowej i przebudowa ul. Akacjowej mają być gotowe do końca roku. Inwestycja na Św. Brata Alberta ma się zakończyć do czerwca 2020 roku, a budowa ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” we wrześniu 2020 roku. Termin realizacji trzech pozostałych inwestycji, to koniec przyszłego roku.

Rządzone przez PiS Świdnik i powiat świdnicki są największymi beneficjentami, przynajmniej spośród z samorządów z województwa lubelskiego, ostatniego podziału pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here