Trajtkiem na północ miasta

Trolejbusami dojedziemy aż na koniec Czechowa? Za dwa lata ma być to możliwe. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie nowych odcinków trakcji od ulicy Chodźki aż po kraniec ulicy Choiny.


Lubelski Zarząd Dróg i Mostów ogłosił przetarg 15 lipca. Na inwestycję złoży się wiele zadań. Główne zmiany to wydłużenie trakcji trolejbusowej aż do północnej granicy Lublina i przebudowa jednojezdniowego odcinka ulicy Choiny, od Zelwerowicza i Wojtasa, również do granicy z gminą Niemce. Czechowska „wylotówka” za skrzyżowaniem z Zelwerowicza jest drogą z jedną jezdnią i zniszczonym chodnikiem. Przy jej końcu, na granicy miasta, pojawi się pętla dla komunikacji miejskiej, z parkingami i stacją naprawy rowerów. Po przebudowie, poza wydzieleniem dwóch jezdni, będą tu obustronne ścieżki dla cyklistów i nowe chodniki. Pojawi się kanalizacja sanitarna i wodociągowa oraz nowe oświetlenie.
Dziś trolejbusy dojeżdżają na ul. Chodźki. W przyszłości „trajtkami” pojedziemy dalej, przez al. Smorawińskiego, i dalej ul. Szeligowskiego i ul. Choiny, aż do granicy miasta. Na potrzeby dostosowania dróg do komunikacji zbiorowej istotnie zmieni się też układ kilku lokalnych skrzyżowań, m. in al. Smorawińskiego z ul. Chodźki (dojdzie sygnalizacja) oraz ul. Szeligowskiego z ul. Czapskiego. Na tym ostatnim z każdej strony pojawią się rowerowe „wloty”, miasto przebuduje też tu chodniki.
Zmiany szykują się również bardziej na północ. Ulice Choiny, Pienińska i jedną (bez nazwy) prowadzącą do SM Czechów połączy skrzyżowanie typu „cygaro”. Z nowości warto odnotować też montaż wyświetlaczy z informacją na siedmiu przystankach (Skrzypcowa 02, Żywnego 02, Śliwińskiego 02, Młodej Polski 02, Żelazowej Woli 02, Chodźki Szpital 01, Chodźki Szpital 02), prawoskręt w ulicę Chodźki, wyfrezowanie nawierzchni Smorawińskiego.
Na oferty tej skomplikowanej zadaniowo inwestycji miasto czeka do 23 sierpnia. Termin wykonania przewidziało na koniec sierpnia 2019 roku. Może on ulec skróceniu, jeśli wybrany inwestor spełni wszystkie kryteria i zaproponuje krótszy czas realizacji.  BACH