Trzy dni święta reportażu

Czołowi reportażyści z kraju opowiadali przez trzy dni (17 -19 kwietnia br.) o swojej pracy, ale przede wszystkim dzielili się swoimi przemyśleniami. Radio Lublin już po raz trzeci zorganizowało prestiżowy Festiwal Reportażu.


Warsztaty dla studentów poprowadziła Anna Śmigulec, która jest reporterką „Dużego Formatu” i laureatką m.in. „Grand Press” w 2014 i 2016 r. Z kolei zajęcia dla seniorów przygotował Paweł Reszka – dziennikarz „Newsweek Polska”, a wcześniej „Rzeczpospolitej”. Jednocześnie organizatorzy zapowiadają, że w przyszłym roku są planowane warsztaty również dla uczniów lubelskich szkół.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się prelekcje, wygłaszane przez trzy dni. Swoimi przemyśleniami dzielili się: Angelika Kuźniak – autorka opowieści reporterskich „Marlene” i „Papusza”, specjalizujący się w tematyce PRL – Przemysł Semczuk i Cezary Łazarewicz – laureat Nagrody Literackiej „Nike”. Dzień zakończył się spotkaniem z Wojciechem Jagielskim, który jest obecnie związany z „Tygodnikiem Powszechnym”.
Następnego dnia organizatorzy zaprosili na prelekcję Zbigniewa Rokity, który pracuje dla dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia” i specjalizuje się w problematyce obszaru poradzieckiego. Z kolei dziennikarka telewizyjna Monika Antkiewicz, Wojciech Jagielski i Tomasz Zawadzki poprowadzili panel „Czy i w jaki sposób podróże i reporterskie opisywanie świata przyczyniają się do budowania tożsamości narodowej?”. Odbyło się też spotkanie z Cezarym Łazarewiczem. Trzeciego dnia „Festiwalu reportażu” uczestnicy spotkali się z Przemysławem Semczukiem i Angeliką Kuźniak.

Festiwal Reportażu zakończył się uroczystą galą, podczas której rozstrzygnięto konkurs na Najlepszy Reportaż 2017. Statuetka Kryształowej Karty Polskiego Reportażu w kategorii Nagroda Prezydenta Lublina i nagroda 14 tys. zł trafiła do Ewy Winnickiej, która jest autorką książki „Milionerka. Tajemnica Barbary Piaseckiej-Johnson”. Z kolei Nagroda Publiczności powędrował do Przemysława Semczuka za publikację „Kryptonim „Frankenstein”. Natomiast Aleksandra Boćkowska, za książkę „Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL” wróciła do domu z nagrodą Prezesa Radia Lublin.
Chętni mogli też spotykać się w kawiarni Zielony Talerzyk, gdzie słuchano czytanych publicznie wybranych reportaży. W festiwalowej czytelni zaprezentowano m.in. fragmenty reportażu „Bierut. Kiedy partia była bogiem” Piotra Lipińskiego, „Kryptonim „Frankenstein”” i „Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha” Dariusza Rosiaka.
Joanna Niećko