Trzy miliony uciekają

Czy powiatowi chełmskiemu przepadnie dotacja w wysokości 3 mln zł z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na remont powiatówki przez gminy Chełm i Kamień? Oferty w kolejnych przetargach zamiast maleć, rosną. Powiat chce wydać 6 mln zł na remont a w ostatniej licytacji wykonawca zażądał… 12 mln zł.

Powiatowi urzędnicy najpierw się cieszyli, że udało im się pozyskać aż 3 mln zł z NPPDL na remont drogi biegnącej przez gminy Kamień i Chełm, a teraz mają kłopot z wykorzystaniem pieniędzy. Od początku roku, mimo siedmiu przetargów i licytacji, powiat nie może znaleźć firmy, która wykona inwestycję. Wykonawcy żądają znacznie więcej, niż zaplanował powiat. Starosta wychodzi od kwoty 6 mln zł a w ostatniej licytacji wykonawca zaproponował…12 mln zł. I po raz kolejny licytacja została unieważniona. – Będziemy ogłaszać przetarg jeszcze raz – mówi Tomasz Szczepaniak, wicestarosta chełmski.
Ale czasu urzędnikom wiele nie zostało. Żeby dotacja nie przepadła, trzeba ją rozliczyć do końca listopada br. To tylko pięć miesięcy, żeby wyłonić wykonawcę, zrobić remont i rozliczyć dotację. Trochę niewiele a stawka jest spora. (bf)