Trzynastka za dwa grosze

Zaledwie 2 grosze wynosi najniższa emerytura w Polsce. A wypłaca ją oddział ZUS w Biłgoraju, któremu podlega byłe województwo chełmskie. Tej groszowej emerytce także przysługiwać będzie obiecana przez rząd „trzynastka”.

Jednym z postulatów tzw. piątki Kaczyńskiego, przedstawionej podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, jest wypłata trzynastej pensji dla emerytów. Początkowo mówiło się, że każdy emeryt dostanie 1100 zł. Dzisiaj wiadomo, że to kwota brutto. Czyli na rękę będzie to o około 200 zł mniej. Niektórzy zastanawiali się czy zapowiadana trzynasta będzie na pewno przysługiwać wszystkim i czy nie będzie uzależniona np. od wysokości pobieranego świadczenia.

A rozbieżność w emeryturach rzeczywiście jest ogromna. Według informacji z oddziału z Biłgoraja, pod który podlegają ubezpieczeni z byłego województwa chełmskiego najmniejsza, wypłacana emerytura to zaledwie 2 grosze. – Pobiera ją kobieta, która przez całe swoje życie była ubezpieczona zaledwie przez jeden dzień z równie symboliczną składką – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Możliwe, że jest to obecnie najniższa emerytura w kraju.

Najwyższą emeryturę, w wysokości 8889 zł, otrzymuje mężczyzna, który przepracował 46 lat. – Nie przeszedł na świadczenie od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale dopiero po ukończeniu 69 lat. Jego przykład pokazuje, że wysokość emerytury rośnie tym bardziej, im więcej składek odprowadzimy podczas aktywności zawodowej i w im starszym wieku przejdziemy na świadczenie – tłumaczy M. Korba.

Wysokość świadczenia nie będzie miała wpływu na wypłatę „trzynastki”. (bf)