Tu na razie jest ściernisko…

Miasto szykuje do sprzedaży kolejne działki w chełmskiej podstrefie ekonomicznej. Procedura już została uruchomiona. Budową nowych zakładów na zarośniętych terenach przy ul. Hutniczej są zainteresowane firmy z branży spożywczej, meblarskiej oraz logistycznej.

Władze miasta ogłosiły wykaz nieruchomości położonych przy ul. Hutniczej przeznaczonych do sprzedaży w drodze przetargowej. Chodzi o 21 działek inwestycyjnych, wartych ponad 2,5 mln zł. W praktyce oznacza to zielone światło dla budowy kolejnych zakładów w chełmskiej podstrefie ekonomicznej.
– Działania związane z podziałami geodezyjnymi terenów w podstrefie były uzależnione zarówno od zgłoszeń potencjalnych inwestorów, ich oczekiwań względem powierzchni terenu jak i prac związanych z projektowaniem nowej ulicy – mówi Marcin Grel wicedyrektor Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą. – Ogłoszenie o wykazie działek, oznacza, że prace przygotowawcze zostały już zakończone i jesteśmy gotowi do sprzedaży terenów, na których powstać mają nowe zakłady produkcyjne.
Przetargi na sprzedaż działek będzie ogłaszała Agencja Rozwoju Przemysłu. Postępowanie najpewniej zostanie połączone z wydaniem pozwolenia na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej.
Do tej pory taką procedurę przeszła już pierwsza z firm zainteresowanych budową w Chełmie nowego zakładu produkcyjnego. Przedsiębiorstwo „Wilk 2” z Lublina kupiło działki przy ul. Hutniczej oraz otrzymało pozwolenie na budowę fabryki. Prace budowlane mają rozpocząć się lada dzień, a produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć jeszcze w tym roku.
– Ogłaszając zamiar sprzedaży nowych terenów w podstrefie, miasto otwiera się na następnych inwestorów – podkreśla Agata Fisz, prezydent Chełma. – Sprzedaż kolejnych działek będzie oznaczać wykorzystanie wszystkich terenów, jakie do tej pory włączyliśmy do strefy. Zgodnie z otrzymanymi już zgłoszeniami, na terenie podstrefy przy ul. Hutniczej, oprócz zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych, mogą powstać fabryki z branż spożywczej, meblarskiej oraz centrum logistyczne. Na dziś, razem z wnioskiem dotyczącym gruntów prywatnych przy ul. Chemicznej, oznacza to budowę łącznie 5 nowych zakładów produkcyjnych i kolejne miejsca pracy.
Miasto czeka też na rozszerzenie chełmskiej podstrefy o kilkanaście hektarów terenów położonych m.in. przy ulicach Wschodniej i Ceramicznej. Tam ma się znaleźć miejsce dla kolejnych inwestorów.(ptr)