Tu rodziła się „Solidarność”

By uczcić pamięć o narodzinach „Solidarności” Instytut Pamięci Narodowej przygotował dwujęzyczną wystawę plenerową pt. „Tu rodziła się Solidarność”. W województwie lubelskim, jako pierwsi, ekspozycję zobaczą mieszkańcy Świdnika.


Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 1 lipca, na Placu Konstytucji 3 maja w Świdniku, o godz. 12. Natomiast od 21 lipca wystawa będzie prezentowana w Lublinie, na Placu Króla Władysława Łokietka.

– Wystawa powstała, by uczcić pamięć o narodzinach w Polsce wielkiego ruchu oporu społecznego przeciwko komunizmowi, a także by przekazać wszystkim wiedzę o nim. Wystawa będzie prezentowana w całej Polsce od 1 lipca do 31 sierpnia. Ekspozycja została podzielona na trzy części: ogólnopolską, regionalną i lokalną. Zależnie od miejsca jej prezentacji będą pokazywane odpowiednie warianty. Każda plansza wystawy stanowi odrębny plakat nawiązujący do plakatów, transparentów z okresu strajków – informuje Dawid Florczak z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

8 lipca 1980 roku to jedna z ważniejszych dat w historii Świdnika. To właśnie wtedy, na wieść o kilkudziesięcioprocentowych podwyżkach cen żywności w zakładowym bufecie, pracownicy WSK przerwali pracę. Droższe jedzenie było tylko symbolem, bo zmian – co pracownicy WSK doskonale dostrzegali – trzeba było także w innych sferach. Protest załogi trwał do 11 lipca. W międzyczasie ukonstytuował się Komitet Postojowy, który opracował listę żądań z 110 punktami. 11 lipca członkowie komitetu przedstawili swoje postulaty władzom. Rozmowy trwały kilka godzin i zakończyły się zawarciem porozumienia.

Podejmując strajk, pracownicy zakładu jeszcze nie wiedzieli, że ich solidarny zryw zainspiruje do protestów robotników z Lublina, a następnie strajki rozleją się na cały kraj i ich zwieńczeniem będzie podpisanie 31 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych oraz powstanie NSZZ „Solidarność”, a w konsekwencji odzyskania przez Polskę po 1989 roku suwerenności. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here