Turystyczne spacery po lubelsku

To wakacyjna propozycja dla lublinian, turystów i gości grodu – chcących poznać nasze miasto – od Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”. Przechadzki pod kuratelą przewodnika stają się dużą atrakcją pobytu nad Bystrzycą.


– Od kilku lat realizujemy już podobne formy edukacji historycznej dla opornych. Chcemy jednak ofertę spacerów z przewodnikiem nieco usystematyzować – mówi Iwona Kwiecińska, licencjonowana przewodniczka, Miejski Przewodnik Inspiracji. – A więc robimy oddzielnie tzw. spacery ogólne, osobno zaś spacery tematyczne, albo kolejne podwydarzenia w wydarzeniu głównym.

Przechadzki z przewodnikiem podzielono na dwie serie tematyczne: „Lublin dla każdego” to spacery o luźnej tematyce, przedstawiającej miasto zwłaszcza tym, którzy goszczą w Lublinie po raz pierwszy lub do tej pory nie mieli okazji go zwiedzać. Na tę serię wydarzeń organizatorzy zapraszają w piątki i soboty o godz. 17 oraz w niedziele o 11 do końca lipca oraz w sierpniu.

Bardziej szczegółowe zwiedzanie tematyczne oferuje „Lublin dla ciekawskich”. Wskazana jest u uczestników podstawowa wiedza o mieście. Organizatorzy nie zamierzają ich egzaminować ani eliminować, jednak ci, którzy na spacer przyjdą nieprzygotowani sami tracą na atrakcyjności tych wypraw po historyczną wiedzę. – Podajemy ją lekko, łatwo i przyjemnie, o czym świadczą przykładowe tematy spacerów: „Tajemnice i ciekawostki Koziego Grodu”, „Knajpiane życie Józefa Cz.”, „W kinie w Lublinie – kochaj mnie!”, „Historia piwem pisana”, „Lublin pałacami stoi”, „Opowieści Czarnej Damy” i więcej – akcentują organizatorzy ze stowarzyszenia „Pogranicze”. Pełna informacja na: https://www.facebook.com/events/288202269297779.

Imprezy tematyczne i w lipcu i w sierpniu odbywają się w każdy piątek i sobotę o godz. 19.

Najbliższe wydarzenia to…

Piątkowe (31 lipca) spacery poprowadzi Joanna Kozak-Palak: o godz. 17 „Lublin dla każdego”, zaś o 19 „Historia piwem pisana”. Zaprasza do wspólnego odkrywania dziejów piwa, które towarzyszy ludzkości od 6 tys. lat. Dlaczego nasi przodkowie niezwykle je cenili? Dowiemy się podczas spaceru, odwiedzimy dawne lubelskie browary, słodownie i chmielarnie. O browarnikach, ich zasługach dla miasta, ale i grzeszkach. Dowiemy się, kogo nazywano Królem Chmielu, kto, kiedy i gdzie mógł warzyć piwo, jak je chłodzono, kiedy i w jakim celu powstał cech piwowarów. To wszystko w pięknej scenerii Lublina.

W sobotę 1 sierpnia kolejne dwa spacery. O godz. 17 „Lublin dla każdego”, a o godz.19 „Ile prawdy jest w legendzie?” Czy rzeczywiście do Trybunału przybyli diabli? Czy tzw. kamień nieszczęścia niesie nieszczęście? Kto spalił Lublin? Kto strzeże lubelskie podziemia? Na te pytania i wiele innych znajdziemy odpowiedzi idąc szlakiem lubelskich legend w poszukiwaniu ukrytej prawdy – poprowadzi go Jolanta Michalak. Podobnie jak niedzielną (2 sierpnia) wyprawę „Lublin dla każdego”, o godz. 11.Warto dodać, że niektórzy przewodnicy występują w niezwykle atrakcyjnych strojach, z różnych epok, zależnie od tematyki wyprawy w danym dniu.

Opłata za spacer dla jednej osoby: „Lublin dla każdego” 10 zł (dzieci do 6 roku życia – bezpłatnie), „Lublin dla ciekawskich” 15 zł (dzieci do 6 roku życia – bezpłatnie). Miejsce rozpoczęcia spacerów: plac Łokietka 1, pod kolumnadą ratusza. Czas trwania: do 1,5 godziny. Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here